Hlavní navigace

Založení společnosti s.r.o.

  • 80.188.212.---

    8. 8. 2011 2:58

    Dobrý den,
    zkoušel jsem na foru hledat odpovědi na mé otázky, ale zdejší vyhledávání mi moc nesedí a moc jsem toho nenašel. Chtěl bych založit společnost s.r.o. a mám hned několik otázek:

    1) správce základního kapitálu bude společník, měl by po vzniku společnosti založit podnikatelský účet a převést tam základní kapitál nebo může dál používat účet vytvořený na sebe. Zjišťuje například FÚ, jaké účty společnost používá nebo řeší jen účetní doklady, zdroje financí, účetní knihy atd. ?

    2) Je možné použít základní kapitál na administrativní poplatky při zakládání společnosti (notář, poplatek rejstřík.soudu atd)?

    3) Zápis do obch.rejstříku - vím jaké mám přiložit přílohy, ale mám zmatek v jejich formě, některé mohou být elektronicky, jiné musí být písemně a ověřené, předpokládám že jako originály a ne kopie s notářským ověřením. Můžete mi s tímto poradit?Jedná se o tyto přílohy: výpis z živnostenského rejstříku, prohlášení správce vkladu, písemný souhlas vlastníka sídla společnosti, doklady o jednatelích, podpisové vzory.

    4) §136 konkurenční doložka. Budu jednatel a zároveň chci fakturovat své společnosti práci na vlastní živnost. Obor podnikání bude stejný, jelikož např. instalace komunikačních zařízení, kterou bude dělat moje společnost klientovi, nemohu fakturovat sobě jako "chov zvířat a jejich výcvik" :) Je to teda špatně a dle tohoto paragrafu bych porušoval zákon? Já totiž jinak nevím jak to udělat abych nebyl zaměstnanec.

    5) rejstříkový soud - doba vyřízení žádosti na vznik společnosti- čtu různé informace někde se píše, že to může trvat a několik měsíců a na businessinfo.cz zase píší, že "Rejstříkový soud musí dodržet obecnou lhůtu pěti pracovních dnů k provedení zápisu společnosti do obchodního rejstříku". Máte tedy zkušenosti jak to opravdu funguje?

    Děkuji Vám za jakékoliv odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 8. 2011 10:06

      Rop

      1. s.r.o. musí mít svůj účet (pokud tedy nějaký chce mít) - s.r.o. je totiž někdo jiný než jeho společník (jsou to dle zákona dvě rozdílné osoby)

      2. po založení společnosti ano - bude ze základního kapitálu vyplaceno tomu, kdo jednal jménem společnosti.

      3. nejlepší je domluvit se s notářem u kterého společnost zakládáte

      4. Nesmíte se svou společností vstupovat do obchodních vztahů - na fakturování společnosti zapomeňte. Musíte se buď zaměstnat nebo být jednatel dle obchodního zákoníku. Finančák by vám to pak pěkně dodanil.

      5. dle nálady :-)

    • 8. 8. 2011 18:01

      bez přezdívky

      Děkuji za odpovědi, ale ještě k té konkurenci, když si čtu zákon, tak z něj chápu, že problém nastane až když společnost požaduje náhradu. Tady jsou předmětné paragrafy:


      § 136 Zákaz konkurence(1) Nevyplývají-li ze společenské smlouvy nebo stanov další omezení, jednatel nesmí

      a) podnikat v oboru stejném nebo obdobném oboru podnikání společnosti ani vstupovat se společností do obchodních vztahů,
      b) zprostředkovávat nebo obstarávat pro jiné osoby obchody společnosti,
      c) účastnit se na podnikání jiné společnosti jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo podobným předmětem podnikání, a
      d) vykonávat činnost jako statutární orgán nebo člen statutárního nebo jiného orgánu jiné právnické osoby se stejným nebo s obdobným předmětem podnikání, ledaže jde o koncern.
      (2) Porušení odstavce 1 má důsledky stanovené v § 65.
      (3) Společenská smlouva může určit, v jakém rozsahu se vztahuje zákaz konkurence i na společníky.[/font]
      [/color]
      [/color]


      §65
      (1) Ustanovení o jednotlivých společnostech určují, které osoby a v jakém rozsahu podléhají zákazu konkurenčního jednání.
      (2) Společnost je oprávněna požadovat, aby osoba, která tento zákaz porušila, vydala prospěch z obchodu, při kterém porušila zákaz konkurence, nebo převedla tomu odpovídající práva na společnost. Tím není dotčeno právo na náhradu škody.
      (3) Práva společnosti podle odstavce 2 zanikají, nebyla-li uplatněna u odpovědné osoby do tří měsíců ode dne, kdy se společnost o této skutečnosti dověděla, nejpozději však uplynutím jednoho roku od jejich vzniku. Tím není dotčeno právo na náhradu škody.

    • 8. 8. 2011 20:51

      Rop

      No hlavně nastane problém až ti do dveří vrazí finančák ...

      Pokud podnikáš tak máš příjmy dle § 7 a k tomu máš i výdaje (ať již skutečné nebo paušální) ... a pokud podnikáš a máš příjmy od svého s.r.o.čka tak finančák jednoduše řekne, že to nesmíš a že všechny tvoje příjmy jsou dle § 6 (tj. ze zaměstnání) a škrtnou ti veškeré výdaje ... takže to dodaníš a doplatíš zdravotní a sociální ... a tučné penále tě taky nemine

    • 9. 8. 2011 14:20

      bez přezdívky


      tyto paragrafy jsem četl, ale nějak jsem nenašel nic, kde by bylo řečeno, že nesmím fakturovat společnosti ve které jsem jednatel. Jen ten §136 obch.zák., kde je ale porušení odstavce jedna řízeno §65 a tam zase je, že majitelé(společníci) této firmy mě mohou požadovat kompenzaci za porušení §136, pokud jsem se obohatil na úkor společnosti. Jenže já sebe žalovat přece nebudu. Jako chápu, že je tohle celý vychcanost, ale dělá to mnoho lidí, já si to jen chci najít v zákoně, abych věděl jestli je to ošetřené nebo zda to finančák málo hlídá.

    • 9. 8. 2011 17:14

      Rop

      V obchodním zákoníku je napsáno, že to nesmíš vstupovat s obchodní společností do obchodních vztahů. Takže když něco fakturuješ tak finančák může toto jednání klasifikovat jako neobchodní vztah ... tj. jako vztah pracovní a tam se platí trochu jinak daně (hlavně by byly vyšší).

      Sám sebe můžeš žalovat za to, že děláš si konkurenta ... ale to že nesmíš vstupovat do obchodních vztahů se společností je obecný fakt ... čili takovýto úkon by byl absolutně právně neplatný a pokud bys pro společnost něco udělal, tak by se to považovalo za pracovně právní vztah (protože to prostě nemůže být obchodní vztah).

      A to že to tak dělá spousta lidí znamená jenom to, že u nich nebyla ještě kontrola na daň z příjmů fyzických osob :-)

    • 11. 8. 2011 15:00

      bez přezdívky

      To já bych právě chtěl, ale co nejvýhodnější variantou :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).