Hlavní navigace

Krev-odmítnutí a pružná prac. doba

• (neregistrovaný) 194.39.218.---

25. 1. 2010 14:25

Dobrý den,
    mám pružnou pracovní dobu s pevným základem od 9 do 14:00. Pravidelně chodím darovat krev. Minulý týden mě poprvé na odběr odmítli vzít. Vystavili mi potvrzení o návštěvě darovacího zařízení. Do práce jsem přišla v 10h, avšak personální oddělení mi odmítlo 3hodiny (od 6 do 9h) omluvit s náhradou mzdy. Proto si musím chybějící 3h nadělat. Je to vůbec možné, když v zákoníku práce je dáno, že i když vás na krev nevezmou, máte nárok na proplacení nezbytně nutné doby než se dostanete zpět do práce? Personální referentky se odkazují na pružnou pracovní dobu - tzn. do 9h se nic neproplácí. Ani paragraf???
    Díky za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 1. 2010 14:35

VH

Re: krev-odmítnutí a pružná prac. doba
      Nedojde-li k odběru, máte právo na pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměru jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci - § 203 odst. 2 e) ZP + § 97 odst. 1 k pružnému rozvržení pracovní doby.

• 25. 1. 2010 14:36

all (neregistrovaný) 77.93.205.---

Re: krev-odmítnutí a pružná prac. doba
      Vaše personální oddělení má pravdu - darování krve není důvodem, pro který by se pružná prac. doba neuplatnila.

(4) Pružné rozvržení pracovní doby se neuplatní zejména při pracovní cestě zaměstnanců, při nutnosti zabezpečení naléhavého pracovního úkolu ve směně, jejíž začátek a konec je pevně stanoven, nebo brání-li jejímu uplatnění provozní důvody, a v době důležitých osobních překážek v práci, po kterou zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu podle § 192 nebo peněžité dávky podle předpisů o nemocenském pojištění; v takových případech platí pro zaměstnance předem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento účel povinen určit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).