Hlavní navigace

Daňový doklad k přiajté platbě

  • (neregistrovaný) 90.183.105.---

    26. 1. 2010 11:27

    Dne 13.1.2010 jsme přijali úplatu od zákazníka a 19.1.2010 si odebral zboží a doplatil zbytek faktury v hotovosti. Vystavila jsem jednu fakturu na celkovou částku. DPH na celou částku je počítáno koeficientem.
    Účetní zákazníka po mě žádá 2 doklady, na úplatu a na zbytek. Co je správně? Prosím vč. odkazu na zákon o DPH.
    (já ji odkazovala na §26 odst. 2, ale každá to chápeme jinak.
    Díky moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).