Hlavní navigace

Zaměstnanec + OSVČ + jednatel a společník v s.r.o.

  • (neregistrovaný) 90.178.133.---

    8. 8. 2011 22:27

    Dobrý den.
    Mohl by mi někdo odpovědět, zda jako zaměstnanec mohu být zárověň OSVČ a vlastnit právnickou firmu s pozicí jednatele. Začíná se mi rozjíždět podnikání a kvůli klientele (OSVČ) a jinému oboru, bych chtěl založit ještě s.r.o., aby se mi to vzájemně nemotalo (DPH - u jednoho je u druhého není). Zaměstnání bych časem ukončil.
    Dík

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 8. 2011 22:34

      Marek (neregistrovaný) 77.93.194.---

      Připojuji se k dotazu. Mohu jako zaměstnanec firmy "A" (ve které nevlastním podíl) založit vlastní firmu "B", ve které budu také zaměstnanec? Je mou povinností to nahlásit zaměstnavateli firmy "A"? Přede podotýkám, že by se nejednalo o konkurenty a to ani vzdálené. Předem děkuji za odpověď

    • 9. 8. 2011 11:35

      Rop

      a) Zaměstnanec společnosti nesmí vykonávat činnost shodnou s činností zaměstnavatele - viz § 304 zákoníku práce
      b) jednatel nesmí podnikat ve stejném oboru jako podniká s. r. o. - viz § 136 obchodního zákoníku
      c) jednatel nesmí vstupovat se svou společností do obchodních vztahů (tj. něco jí fakturovat) - viz § 136 obchodního zákoníku

      body b) a c) jsou absolutně neprolomitelné

      bod a) je prolomitelný se souhlasem zaměstnavatele

    • 9. 8. 2011 20:37

      MartinL (neregistrovaný) 90.178.133.---

      O souhlasu zaměstnavatele vím. Jde mi o poměr  fyzická a právnická osoba v jednom. Jinak § 65 - sám sebe nebudu asi žalovat, nic by mi to nepřineslo.

    • 9. 8. 2011 22:44

      Rop

      upozorňuji, že porušení bodu c) může vyvolat dodanění ze strany finančního úřadu na dani z příjmů fyzických osob.

    • 10. 8. 2011 17:05

      MartinL (neregistrovaný) 90.178.133.---

      Mě šlo o rozdělení, tzn. OSVČ a sr.o. mají stejný obor podnikání, je to jedna stejná osoba (živnostník, jednatel, společník), ale vzájemně spolu nejsou účetně vázány. Nic si nefakturují, není mezi nimi obchodní vztak, pouze je to jeden člověk. Možná jen používají soukromé vozidlo, které má ale již placenou silniční daň od soukromé osoby.

    • 10. 8. 2011 20:20

      Rop

      Pokud spolu nebudou vstupovat do obchodních vztahů tak je vše v pořádku.

      Tedy do té doby dokud budete jednat jménem společnosti vy. Může se stát a s.r.o. skončí v konkurzu a konkurzní správce vás zažaluje a bude požadovat, abys společnost odškodnil. A to se pak lidé nestačí ani divit.

      Prostě počítat s tím, že kde není žalobce není soudce je podle mého názoru nesmysl. Nikdy nikdo neví, kdy se nějaký oprávněný žalobce může objevit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).