Hlavní navigace

Zápočtový list

  • (neregistrovaný) 83.240.28.---

    28. 1. 2010 9:16

    Dobrý den, je potřeba uvádět v zápočtovém listu doby nemoci? A pokud je s pracovníkem ukončen pracovní poměr v době nemoci, od dalšího dne po ukončení má nemoc v ochranné lhůtě, má se zápočtový list poslat až po ukončení nemoci nebo můžu vystavit zápočtový list ihned po ukončení pracovního poměru. Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 1. 2010 9:23

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: zápočtový list
      § 313
      (1) Při skončení pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a uvést v něm

      a) údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání,
      b) druh konaných prací,
      c) dosaženou kvalifikaci,
      d) zda byl pracovněprávní vztah zaměstnavatelem skončen z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem,
      e) odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,
      f) zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,
      g) údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.

      (2) Údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti90) je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).