Hlavní navigace

OSVČ bez živnosti nebo živnostník?

• (neregistrovaný) 95.173.94.---

9. 8. 2011 21:49

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na následující:

1) Jsem OSVČ bez živnosti a působím jako ilustrátor - autor. Můžu platňovat paušál na náklady 40%. Přemýšlím o tom zda si neudělat volnou živnost - grafické a kresličské práce, kde bych mohl následně uplatnit paušál na náklady 60%. Nevidím důvod proč toto nezměnit k výhodnější pozici. Ale nevím, zda se pro mě mění nějaké další záležitosti a závazky.

Mohl bych tedy dostat informaci, jaký by toto pro mě byl rozdíl? Musel bych změnit své účetnictví? Musel bych změnit práci na smlouvy? Musím něco měnit na OSSZ nebo pojišťovně?

2) Podnikám prvním rokem. Mám povinnost platit sociální pojištění?

Děkuji za odpovědi

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 8. 2011 7:05

autorka

Dobrý den,

odpovím postupně.

1. Jako autor uplatníte paušální výdaje 40 %. Pokud získáte oprávnění na grafické a kresličské práce a svá díla nebudete považovat za jedinečná dle autorského zákona, budete svou činnost společnosti fakturovat, např. na základě smlouvy o dílo (pozor na švarcsystém).

Jinak se nic nemění. Účetnictví vést nemusíte, uplatníte paušál 60 % (platí pro rok 2011, rok 2012 ?). Pojišťovně a ČSSZ nic nehlásíte. Druh převažující činnosti oznámíte až spolu s podáním přehledů za uplynulý rok. Musíte být samozřejmě u obou registrován, a to i jako autor.     

2. Minimální zálohy neplatíte pouze v případě:

ČSSZ  - jste OSVČ vedlejší z důvodu zaměstnání, studia, pobírání důchodu apod.
      ZP - máte splněn odvod z minimálního vyměřovacího základu, tj. alespoň z 8 000 Kč, jste osobou, za kterou je plátcem pojistného stát (student, poživatel důchodu atd.).

Dagmar Kučerová  ;)     

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).