Hlavní navigace

Přepsání nemovitosti z babičky a dědy na

• (neregistrovaný) 86.49.87.---

31. 1. 2010 22:13

Dobrý den,
    řeším situaci kdy dům babičky a dědy, kteří oba žijí, potřebuji mít napsaný na sebe s věcným břemenem (jejich dožití). Dům podle dědictví se má dělit mezi mou matku a její sestru.
    Je možné nalézt informace jak postupovat? Co vše udělat? Kolik peněz si připravit? Kde nalézt smlouvy? Mají být smlouvy sepsány u právníka nebo notáře nebo u obou?
    V tomto se opravdu nevyznám. Předem děkuji za informace.

Hezký den.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 2. 2010 0:09

misulak (neregistrovaný) 88.103.199.---

Re: přepsání nemovitosti z babičky a děd
      Dobrý den.
      Tak tohle jsme řešili už před několika lety. Bydlíme spolu rodiči a s babičkou a dědou v rodinném domě, který nutně potřeboval opravit a byli jsme nuceni vzít si na to hypotéku. A asi to řeknu blbě, ale babička a děda na mě svoji půlku domu raději přepsali u notářky, abychom nepřišli zkrátka kvůli chtivým příbuzným (kromě chtivosti navíc naneštěstí s ne moc vhodným chováním...). A věcné břemeno na jejich dožití s námi notářka sepsala samozřejmě také a automaticky také i sepsala doložku, že babička s dědou svůj dar mohou požadovat zpět, kdybych se k nim nechovala tak, jak bych jako vnučka měla. Museli jsme mít k tomu odhad nemovitosti, poplatky jsem tehdy platila já, babička a děda ne, ale kolik to bylo, už přesně nevím. Je to už asi osm let, ale myslím, že to bylo asi jedno procento z odhadní ceny. A pak jsme museli ještě na katastr kvůli zápisu daru a pak jsem ještě musela zaplatit darovací daň na FU. Paní notářka nám ale všechno, včetně postupu, kde co zařídit, podrobně vysvětlila. Takže teď je sice barák můj a maminky, ale babička a donedávna i děda s náma bydlí také a užívají si všech částí domu i zahrady, jako by jim ta jejich půlka pořád patřila a je nám spolu moc dobře.
      Míša.

• 1. 2. 2010 11:00

pája

Re: přepsání nemovitosti z babičky a děd
      1. toto vše lze zařídit u advokáta, případně nechat zpracovat někým, kdo toto zvládá, přijde Vás to podstatně levněji, notářské úkony jsou nejdražší
      2. darovací daň v tomto případě bude 0, toto darování je osvobozeno
      3.odhad budete ale muset mít stejně kvůli věcnému břemeni, protože to se daní darovací daní, pokud je tedy bezúplatné, což předpokládám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).