Hlavní navigace

Zrušení pracovního poměru dle § 52 c) ZP

  • (neregistrovaný) 90.178.54.---

    3. 2. 2010 18:29

    Přítelkyně mého syna dostala výpověď dle § 52 c) ZP k 31.1.2010.
    Dnes zjistila, že je těhotná. Lze tuto výpověď zpochybnit když byla v den výpovědi již těhotná? Nestihne ani nastoupit na mateřskou do 180 dnů tak na ni nebude mít nárok. Nikdo ji těhotnou nezaměstná. Je celkem zoufalá. Prosím poraďte.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 2. 2010 23:03

      Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: Zrušení pracovního poměru dle § 52 c
      Viz Zákoník práce § 53. Těhotná nemůže dostat výpověď pro nadbytečnost. Ať to oznámí zaměstnavateli.

    • 4. 2. 2010 10:03

      Jíťa (neregistrovaný) 193.165.74.---

      Re: Zrušení pracovního poměru dle § 52 c
      § 53 odst.2)
      (2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
      Takové prodloužení výpovědní doby má charakter prodloužení PP.
      Ochranná doba podle § 53 odst.1d) je: d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,"

      Pozor na čerpání dovolené mezi MD a RD, v tomto období v ochranné době zaměstnankyně není!

    • 4. 2. 2010 11:59

      VH

      Re: Zrušení pracovního poměru dle § 52 c
      >>>Přítelkyně mého syna dostala výpověď dle § 52 c) ZP k
      >>>31.1.2010.
      >>>Dnes zjistila, že je těhotná. Lze tuto výpověď
      >>>zpochybnit když byla v den výpovědi již těhotná?
      >>>Nestihne ani
      >>>nastoupit na mateřskou do 180 dnů tak na ni nebude
      >>>mít
      >>>nárok. Nikdo ji těhotnou nezaměstná. Je celkem
      >>>zoufalá. Prosím poraďte.
      >>
      >>Viz Zákoník práce § 53. Těhotná nemůže dostat výpověď
      >>pro nadbytečnost. Ať to oznámí zaměstnavateli.
      >
      >§ 53 odst.2)
      >(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem
      >ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v
      >ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby
      >nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím
      >zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby,
      >ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na
      >prodloužení pracovního poměru netrvá.
      >Takové prodloužení výpovědní doby má charakter
      >prodloužení PP.
      >Ochranná doba podle § 53 odst.1d) je: d) v době, kdy
      >je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá
      >mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo
      >zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,"
      >
      >Pozor na čerpání dovolené mezi MD a RD, v tomto období
      >v ochranné době zaměstnankyně není!

      Výpověď z PP se nedává k ..., ale budu předpokládat, že byla doručena v průběhu ledna 2010. Nedokážu posoudit, jestli výpověď byla doručena před tím, že zam. otěhotněla, nebo až v průběhu těhotenství. Pokud byla doručena před tím, než otěhotněla, uplatní se popsaný § 53 odst. 2 ZP, pokud byla doručena v průběhu těhotenství, zaměstnavatel by mohl výpověď s jejím souhlasem odvolat a pokud tak neučiní, PP skončí uplynutím výpovědní doby a zaměstnankyně, pokud se s tím nesmíří, bude muset podat žalobu na neplatnost výpovědi. V rámci tohoto řízení pak bude prokazovat, že v den doručení výpovědi těhotenství už trvalo.
      >
      >
      >
      >
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).