Hlavní navigace

Daňové přiznání 2009

• (neregistrovaný) 213.155.225.---

4. 2. 2010 11:25

dobrý den prosím o radu,

jsme firma, která je v insolvenčním řízení od 6.1.2010, zaměstnanec ke konci roku 2009 ukončil pracovní poměr.
    nyní mi volal , jestli bych mu neudělala daňové přiznání, jelikož dělám mzdy krátce , tak prosím o radu.
    zaměstnanec nedostatl výplaty za listopad a prosinec, byl na pracáku , kde žádá o proplacení, jelikož od naší firmy to už asi nedostane.
    jedná se mi o to jestli uvádět do přiznání i příjmy za listopad a prosinec, a pojistné , nebo mu mám vytisknout k přiznání potvrzení o příjmech od 1 - 10 /2009 a z tohoto počítat? ale jak to doložit finančáku, že ty dva měsíce nedostal?

prosím poraďte

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 2. 2010 11:39

j. (neregistrovaný) 217.112.168.---

Re: daňové přiznání 2009
      Musíte počítat jen příjmy, které byly vyplaceny do 31.1.2010.
      (Druhý řádek na Potvrzení o zdan.příjmech)
      Jestli zam. dostane zbytek dlužných mezd až po tomto datu, bude si muset příští rok podávat sám daňové přiznání na FÚ

• 4. 2. 2010 11:43

xy5

pokud je zam-tel v insolvenčním řízení, potom by si zam-ci (ve svém zájmu) měli podávat daň.př. sami na FÚ a nežádat o RZD zam-tele
      pokud jim totiž zam-tel neplatí mzdy, nezaplatí jim ani přeplatek na dani
      zam-ci mohou žádat o dlužné mzdy ÚP (do určité výše a max. za 3 měs.), ale přeplatek z RZD ÚP nevyplatí, takže je jen na zam-cích, zda chtějí o tyto peníze přijít
      když si podají daň.př., FÚ jim přeplatek na dani vyplatí

• 4. 2. 2010 11:50

j. (neregistrovaný) 217.112.168.---

Ano, to máte sice pravdu, ale účetní jim stejně musí vystavit Potrvrzení o zdan. př. a to musí být správně a na to byl vlastně původní dotaz.

• 4. 2. 2010 12:49

romcaa (neregistrovaný) 213.155.225.---

já jsem psala , že mu pomůžu udělat daňové přiznání, nikoliv roční zůčtování, takže mu vytisknu potvrzení o příjmech od 10-12/2009 a z tohoto vypočítám daň?ale jakým dokladem dokázat finančáku, že peníze nedostal , od nás od firmy , stačí že mzdy za 11,12/2009 nebyly vyplaceny?
      pokud dostane zaměstnanec peníze od 1.2.2010 , informuji ho o tom, že tyto příjmy si musí vykázat v přiznání za rok 2010.
      ještě bych měla prosbu, jedná se mi o ELDP, na ELDP za rok 2009 napíšu částku od 1-10/2010 a jak tam uvedu ty dva měsíce že nebyly zaplacené, tomu taky moc nerozumím

• 4. 2. 2010 13:31

xy5

>>>>>
      >>>

>já jsem psala , že mu pomůžu udělat daňové přiznání,
      >nikoliv roční zůčtování, takže mu vytisknu potvrzení o
      >příjmech od 10-12/2009 a z tohoto vypočítám daň?ale
      >jakým dokladem dokázat finančáku, že peníze nedostal ,
      >od nás od firmy , stačí že mzdy za 11,12/2009 nebyly
      >vyplaceny?

budete mít rozdílný 1. + 2. řádek v potvrzení příjmů

pokud nemáte vyplacené celé měsíce, potom je to jednoduché s vyplněním, horší je to, když jsou vyplácené jenom zálohy mzdy, to pak musite propočítat (jak se to má správně vyplnit je v nějakém pokynu D, ale č. nevím, ale na internetu ho jistě najdete, příp. ho někdo jiný uvede zde)

>pokud dostane zaměstnanec peníze od 1.2.2010 ,
      >informuji ho o tom, že tyto příjmy si musí vykázat v
      >přiznání za rok 2010.

ano, ale to pak budete muset napsat do správných řádků na potvr. o zd. příjmech (bude to v řádku - doplatky mezd)
      >je

ště bych měla prosbu, jedná se mi o ELDP, na ELDP za
      >rok 2009 napíšu částku od 1-10/2010 a jak tam uvedu ty
      >dva měsíce že nebyly zaplacené, tomu taky moc
      >nerozumím
      na ELDP napíšete vše, tedy i to, co neměl zaplacené
      je to to samé, jako když někdo onemocní (do přílohy píšete také všechny příjmy VZ SP, tedy i ty, které byly zúčtované, ale zam-ci dlužíte)

• 4. 2. 2010 13:41

romcaa (neregistrovaný) 213.155.225.---

děkuji Vám,
      můžu se ještě zeptat k přiznání, jelikož program mi to nevyjíždí, když nebyly mzdy doplacené do 31.1., takže do potvrzení do řádku 2 napíšu hrubou mzdu za listopad a prosinec, a do řádku 5 napíšu čistou mzdu nevyplacenou? do řádku 6 napíšu úhrn povinného pojistného, ale když zaměstnavatel neplatil od června???
      do řádku 7 napíšu nevyplacené pojistné z těch dvou měsíců.
      můžete mi prosím poradit jak to uvede a na které řádky do přiznání, a co danové zvýh. na děti a sleva na poplatníka, uvede se za celý rok?

děkuji předem

• 4. 2. 2010 14:00

xy5

pro J. - dík za uvedení č. pokynu
      v uvedeném pokynu (D-300) najdete přesně, jak máte postupovat, v § 5 navíc je uveden vzorec, jak se počítá částečně vyplacená mzda
      co kam máte vyplnit, navede také tiskopis potvrz. o zdanit. příjmech (u každého řádku je přesně napsáno, co tam máte napsat)
      slevy jsou celoroční, ty se nekrátí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).