Hlavní navigace

Odpočet

  • (neregistrovaný) 77.48.180.---

    6. 2. 2010 17:46

    Zaměstnanec uzavřel v r. 2000 smlouvu o životním pojištění a do roku 2008 následně uplatnil ročně odpočet od základu daně v částkách 3768,-- Kč (celkem tedy 33912,-- Kč). Na základě doporučení agenta pojišťovny v roce 2009 původní smlouvu zrušil a uzavřel smlouvu novou. Tyto smlouvy na sebe bezprostředně navazovaly. Jak se ale ukázalo, agent neměl přehled dostatečný přehled o nabízených produktech, protože nabízená a uzavřená smlouva se stala neplatnou vzhledem k tomu, že ji jako produkt ze své nabídky pojišťovna vyřadila. V roce 2009 tedy plátce daně neuplatňuje nárok na odpočet částky ze základu daně. Mělo by ale zřejmě dojít k vrácení částek, o které byla snížena konečná částka hrazených daní z příjmů fyzických osob a to zpětně od roku 2000?
    Může se k problému někdo vyjádřit? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 2. 2010 18:14

      jasná (neregistrovaný) 80.82.146.---

      Re: odpočet
      Zaměstnanec má za rok 2009 podle §38g odst. 2 ZDP povinost podat daňové přiznání k dani, neboť jeho příjmy podle § 10 ZDP přesáhly limit ve výši 6 000,-Kč. V daňovém přiznání za zdaňovací období 2009 uvede do dílčího základu daně částku ve výši 33 912,-Kč(jak jste již spočítala).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).