Hlavní navigace

Výdajový paušál na auto a zaměstnanec

  • (neregistrovaný) 81.92.150.---

    8. 2. 2010 16:05

    Chtěla bych si jen ověřit: výdajový paušál na nově koupené auto, které bude z části použito i soukromě NEMŮŽU použít, pokud ono auto kupuji s úmyslem, že s ním bude jezdit zaměstnanec, že? Děkuji za reakce

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 2. 2010 18:26

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      Pokud bude auto poskytnuto zaměstnanci k jeho soukromému užití, pak nelze uplatnit paušál.
      Pokud by auto soukromě užíval vlastník, pak lze požít paušál ve výši 4000,00 Kč/měsíc a zároveň je nutno krátit veškeré výdaje související s provozem a údržbou auta a odpisy o 20 % (mimo SD).
      Nelze uplatnit daňově výdaje za PH a parkovné.

    • 8. 2. 2010 18:59

      Johana

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      ****
      To asi není správně :-))
      Auto budete mít jako firemní s tím, že s ním bude jezdit zaměstnanec i pro soukromé účely? (Lze uplatnit paušál 4000 Kč)
      Nebo zaměstnanec bude jako řidič a bude jezdit služebně? (Tady lze 5000 Kč)
      A krácení výdajů jak to píšete je také blbě. Nebo jste myslel ještě něco úplně jiného?

    • 8. 2. 2010 19:30

      Maxx (neregistrovaný) 89.103.117.---

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      Já bych řekla, že to má anonym dobře :-)
      Pokud bude zaměstnanec používat pro soukromou potřebu - nelze uplatnit 4000 Kč, protože "přenechal užívání jiné osobě i po část kalendářního měsíce" - § 24 odst. 2 písm zt)
      Krácení je taky dobře.
      Pokud bude zaměstnanec jezdit pro firmu, pouze služeně - lze 5000 Kč.

    • 8. 2. 2010 19:32

      x (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      Kdy nemůžeme paušál uplatnit?

      Paušál neuplatníme, pokud
      uplatňujeme Výdaje na auto jinak) nebo
      jsme auto třeba jen na chvíli přenechali k užití jiné osobě (nevadí ale, když auto používal náš zaměstnanec nebo naše spolupracující osoba v souvislosti s naším podnikáním)


      K paušálu navíc
      můžeme uplatnit ostatní výdaje - odpisy, pojistné, výdaje na opravy a údržbu apod. v prokázané výši (na základě dokladů)
      nemůžeme uplatnit výdaje za pohonné hmoty a parkovné

      Pokud používáme auto i pro soukromé účely, uplatníme jen 4 000 Kč měsíčně. U vozidla zahrnutého v obchodním majetku uplatníme jen 80% odpisů.

      Jestliže uplatňujeme paušál u dvou až tří vozidel, krácený paušál můžeme uplatnit jen u jednoho z nich. Ostatní vozidla "s paušálem" musíme užívat k podnikání výlučně.

    • 8. 2. 2010 19:32

      Vladimír 2

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      >>>Chtěla bych si jen ověřit: výdajový paušál na nově
      >>>koupené auto, které bude z části použito i soukromě
      >>>NEMŮŽU použít, pokud ono auto kupuji s úmyslem, že s
      >>>ním
      >>>bude jezdit zaměstnanec, že? Děkuji za reakce
      >>Pokud bude auto poskytnuto zaměstnanci k jeho
      >>soukromému užití, pak nelze uplatnit paušál.
      >>Pokud by auto soukromě užíval vlastník, pak lze požít
      >>paušál ve výši 4000,00 Kč/měsíc a zároveň je nutno
      >>krátit veškeré výdaje související s provozem a
      >>údržbou
      >>auta a odpisy o 20 % (mimo SD).
      >>Nelze uplatnit daňově výdaje za PH a parkovné.
      >****
      >To asi není správně :-))
      >Auto budete mít jako firemní s tím, že s ním bude
      >jezdit zaměstnanec i pro soukromé účely? (Lze uplatnit
      >paušál 4000 Kč)
      >Nebo zaměstnanec bude jako řidič a bude jezdit
      >služebně? (Tady lze 5000 Kč)
      >A krácení výdajů jak to píšete je také blbě. Nebo jste
      >myslel ještě něco úplně jiného?
      ********************************************
      §24/2/zt = obsahuje tento text:
      == a současně toto silniční motorové vozidlo nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě. ==
      což samozřejmě odporuje vašemu sdělení:
      ==>Auto budete mít jako firemní s tím, že s ním bude
      >jezdit zaměstnanec i pro soukromé účely? (Lze uplatnit
      >paušál 4000 Kč)==
      Pokud znáte jiný text zákona tak nás s ním seznamte. Děkuji

    • 9. 2. 2010 11:41

      marketa01 (neregistrovaný) 78.42.231.---

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      Souhlasím s panem Vladimírem, viz: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA98423-032DC0A9/cds/KVKDP9122009.pdfhttp://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA98423-032DC0A9/cds/KVKDP9122009.pdf

    • 16. 2. 2010 15:42

      hanna2 (neregistrovaný) 213.192.26.---

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      Jak se ten paušál účtuje v s.r.o.? Nebo se uplaťuje až v daňovém přiznání? Je možné dát zaměstnanci 5000 Kč na ruku?

    • 16. 2. 2010 19:54

      Maxx (neregistrovaný) 89.103.95.---

      Re: výdajový paušál na auto a zaměstnane
      U s.r.o. ho zohledníte až v daňovém přiznání. V průběhu roku budete od zaměstnance dostávat dál dokldy od benzínu a parkovného, ty mu proplatíte a zaúčtujete nedaňově.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).