Hlavní navigace

Sleva na děti

  • (neregistrovaný) 90.180.20.---

    9. 2. 2010 19:21

    Dobrý den, náš zam-nec má dítě s manželkou, má u ní trvalý pobyt, nežije s ní, uplatňuje slevu na toto dítě. Jsou tak domluveni. S přítelkyní má také dítě, žije s ní je uveden v rodném listě obou dětí. Mohu mu dát slevu na obě děti?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 2. 2010 19:32

      PavlaS (neregistrovaný) 88.101.212.---

      Re: sleva na děti
      ne. nemuze mit dve domacnosti a podminka v zakone,ze zije ve spolecne domacnosti s ditetem,takze muze uplatnit jen to dite,se kterym zije ve spolecne domacnosti

    • 9. 2. 2010 19:38

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: sleva na děti
      To nepůjde :), mrkněte např. na bod č. 3 na daňovém prohlášení:
      Podle § 35c a § 35d zákona uplatňuji daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící se mnou v domácnosti (vlastní, osvojené, dítě
      v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuka-vnučku, pokud jeho rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli
      daňové zvýhodnění uplatnit): ...atd., důležité je sdělení - žije se mnou v domácnosti, tzn. že vašemu zci uplatníte vlastní dítě, které "má" s přítelkyní, protože s ní a dítětem žije v domácnosti, musí vám doložit rodný list dítěte, kde bude uveden jako otec, potvrzení z-tele přítelkyně, že ona neuplatňuje, dítě si vyplní na DP.
      To, že je s manželkou tak domluvený (patrně je nezaměstnaná či na rodič.dovolené a nemá sama z čeho uplatňovat), že bude on uplatňovat na jejich dítě i když s dítětem nežije v domácnosti, nic nemění na tom, že je to chybně a pokud by na to narazila kontrola FÚ, vzniká nedoplatek na dani. Něco jiného je, pokud by byla nařízená střídavá péče, ale to asi není ten případ.

    • 9. 2. 2010 19:53

      xy5

      Re: sleva na děti
      souhlasím, že musí být společná domácnost
      jenže on má manželku, se kterou nežije, tudíž nemůže uplatnit na toto společné dítě daň. zvýhodnění
      jsem ale na vážkách, zda může uplatnit slevu na dítě, které má s přítelkyní
      vždyť je ženatý s jinou ženou
      není to v rozporu s nějakým jiným zákonem? Asi bych tento případ řešila přímo s FÚ

    • 9. 2. 2010 20:04

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: sleva na děti
      Nemyslím si, že je to sporné. Je ženatý, ale s manželkou nežije, pokud jsou rozumní a dohodli se, manžel poskytuje manželce příspěvek na úhradu nákladů společné domácnosti či výživné na kterém se spolu dohodli - na jejich dítě, mohlo by se uvažovat, že se jedná o domácnost, ale dítě s ním domácnost nesdílí, takže mi stále vychází, že s přítelkyní, i když není rozvedený, ale sdílí domácnost a mají spolu dítě, uplatňovat zvýhodnění na toto dítě, může. Zákon o dani stanoví vyživované dítě žijící v domácnosti a to dítě přítelkyně a jeho jsou ...

    • 9. 2. 2010 19:59

      kája* (neregistrovaný) 90.180.20.---

      Re: sleva na děti
      Děkuji moc za odpověď, jste moc hodná, takže když nejsou s manželkou rozvedeni, má tam stále trvalý pobyt, na dítě s přítelkyní si nikdo neuplatňuje, ta je na mateřské, nevím ale FÚ by asi neměl zjistit, že žije s přítelkyní, když si to jejich dítě neuplatňuje. Správně to asi není. Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).