Hlavní navigace

ŽP-par.8 nebo 10?

  • (neregistrovaný) 90.176.139.---

    10. 2. 2010 8:43

    Jaký prosím použít paragraf, když dojde předčasně ke zrušení pojistky za živ.poj.-výplata byla provedena po 4letech na můj účet. Musím podat přiznání a nevím o jaký se jedná příjem. A budu od uplatněných zaplacených příspěvků u zaměstnavatele odečítat tyto zaplacené příspěvky a zdaňovat jen vyplacený rozdíl???Nebo to co jsem zaplatila nesmím odečíst???Prosím poraďte jak na to.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 2. 2010 13:06

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: ŽP-par.8 nebo 10?
      Pokud se vám jedná o životní pojištění (je jedno, zda si hradíte sama nebo s příspěvkem od zaměstnavatele), přičemž byly splněny všechny podmínky stanovené ZDP pro uplatnění zaplaceného pojištění jako odčitatelné položky a rovněž jste si tyto odpočitatelné položky uplatnila dle potvrzení pojišťovny u zaměstnavatele (nebo v DaP), pak při nesplnění podmínek jde o příjem dle § 10. Jako příjem dle § 10 uvedete položky snižující základ daně po celou dobu pojištění.
      Příklad:
      Pojištění uzavřeno od 01/2005. Vy jste si hradila 800,00 Kč/měsíc a zaměstnavatel vám hradil 200,00 Kč/měsíc. Za celý rok bylo zaplaceno vámi 9600,00 a zaměstnavatelem 2400,00. Celkem za rok 12000,00. Jako odpočitatelnou položku lze uplatnit poj. zaplacené pojištěným = ročně 9600,00 Kč. Pokud v r. 2009 došlo k porušení podmínek, pak v DaP za rok 2009 uvedete (4 x 9600,00 = rok 2005-2008) částku 38400,00 jako příjem dle § 10.
      Poplatník uzavřel v roce 2001 smlouvu o životním pojištění, přičemž byly splněny všechny podmínky stanovené ZDP pro uplatnění zaplaceného pojištění jako odčitatelné položky. Roční pojistné činilo 8 000 Kč a tak poplatník – na základě potvrzení příslušné pojišťovny – snížil základ daně v letech 2001 až 2008 o 8 000 Kč. V roce 2009 však pojistnou smlouvu z finančních důvodů vypověděl a bylo mu vyplaceno pojistné. Poplatníkovi v roce 2009 bylo 55 let.
      Poplatník nesplnil jednu z podmínek (dosažení věku 60 let) a tak musí v roce 2009 jako ostatní příjem zdanit částku 64 000 Kč (8 000 Kč x 8 let).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).