Hlavní navigace

Odpis pohledávky

  • (neregistrovaný) 90.182.34.---

    10. 2. 2010 10:24

    Dobrý den, mohu odepsat pohledávku (daňově do výše OP, nedaňově zbytek) k 31.12.2009 ?
    Mám platební rozkaz, den nabytí právní moci 4.12.2009, vykonatelný dne 20.12.2009, k odvolání nedošlo. Rozhodli jsme se, že firmu nebudeme posílat na exekuci, jelikož nic nemají a byly by s tím jen další náklady. Mohu tedy k 31.12.2009 odepsat?
    Děkuji
    I.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 2. 2010 12:49

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Odpis pohledávky
      Nevím, v jaké výši byla vytvořena zákonná OP.
      Pokud soudní řízení bylo ukončeno a vy jste ustoupili od vymáhání pohledávky formou exekuce, pak je nutno zrušit OP ke dni ukončení soudního řízení a upuštění od vymáhání pohledávky, pokud byla tvořena ve vyšší částce než 20 % hodnoty pohledávky nebo nom. hodnota pohledávky jew vyšší jak 200 tis. Kč. Je možno vytvořit OP do výše max. 20 %, pokud jde o pohledávku v nom. hpodnotě do 200 tis. Kč. Pak lze tuto OP zrušit a pohledávku odepsat daňově do výše ZOP (20 %) a zbytek nedaňově. Dále pohledávku povedete v podrozvahové evidenci.

    • 10. 2. 2010 13:30

      I. (neregistrovaný) 90.182.34.---

      Re: Odpis pohledávky
      Tvořila jsem dle §8a odst.1 v r. 2007 20 %, pak jsme podali v 2008 návrh na platební rozkaz k soudu, který věc postoupil ČTÚ, jelikož se jednalo o telekomunikační služby. V 2008 jsem dle § 8a odst.2 dotvořila OP do výše 66 %. 4.12.2009 nabylo právní moci rozhodnutí ČTÚ, že se našemu návrhu vyhovuje a dlužná firma je povinna uhradit dlužnou částku do 15-ti dnů. Nestalo se.
      Vyjádřila jsem se předtím špatně, nejedná se o platební rozkaz, ale o rozhodnutí soudu, potažmo ČTÚ.
      Takže jestli dobře chápu, když jsme se 20.12. rozhodli věc nepředat na exekuci, tak k 20.12.2009 mohu odepsat?
      I.

    • 10. 2. 2010 15:40

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Odpis pohledávky
      Takže jste vytvořili v r. 2007 ZOP dle § 8a odst. 1 ve výši 20 %.
      V r. 2008 bylo zahájeno soudní řízení a vy jste vytvořili ZOP dle § 8a odst. 2 ve výši 46 % (do výše 66 %).
      Dne 20.12.2009 jste se rozhodli, že nereflektujete na rozhodnutí soudu a tedy k 20.12.2009 jste povinni zrušit ZOP vytvořenou dle § 8a odst. 2 a to ve výši 46 % (soud je ukončen a exekuce se nerealizuje).
      K 31.12.2009 zrušíte ZOP vytvořenou dle § 8a odst. 1 ve výši 20 % a zároveň, dle vašeho rozhodnutí, odepíšete pohledávku a to daňově do výše vytvořené ZOP dle § 8a odst. 1 (t.j. do výše 20 %) a zbytek nedaňově. Dále povedete v podrozvahové evidenci.
      Pokud jste se rozhodli dlužníkovi dluh prominout ve smyslu § 572 odst. 2 ObčZ, pak by jste ho měli o vašem rozhodnutí uvědomit
      doporučeným dopisem.

    • 10. 2. 2010 16:32

      I. (neregistrovaný) 90.182.34.---

      Re: Odpis pohledávky
      Nemůžeme si odepsat celých 66 % daňově? Nerozhodli jsme se, že dlužníkovi promineme, ale od společnosti, která pohledávku pro nás vymáhala víme, že dlužník nemá žádné prostředky, takže by exekuce byla nerentabilní. Nechce se nám vkládat další finanční prostředky do nevymahatelné pohledávky. Nelze?
      I.

    • 10. 2. 2010 17:24

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Odpis pohledávky
      Obávám se, že nelze. ZOP ve výši 46 % musíte zrušit k 20.12.2009. Nevyřazujete pohledávku, ke které je vedeno soudní řízení, ale pohledávku, ke které již není vedeno soudní řízení a proto ZOP ve výši 46 % musíte zrušit. Pokud následně chcete vyřadit pohledávku, pak je již kryta ZOP pouze ve výši 20 %.

    • 11. 2. 2010 7:22

      I. (neregistrovaný) 90.182.34.---

      Re: Odpis pohledávky
      Děkuji.I.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).