Hlavní navigace

Sleva na vyživované dítě - vnučka

 • (neregistrovaný) 89.176.2.---

  10. 2. 2010 16:48

  Podle par. 35c je možné, aby si slevu na dítě uplatnila i babička na vnučku. Naše zaměstnankyně má dceru, která má druha, mají dvojčata nyní už skoro tříletá. Žijí ve společné domácnosti s naší zaměstnankyní jejich babičkou. Dcera je na mateřské, její druh si po škole dosud nenašel místo, takže je bez příjmu. Jestli je v evidenci ÚP nevím. Pokud tedy babička může uplatnit, co bych měla všechno požadovat k předložení, abych měla všechny doklady vpořádku?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2010 18:11

   Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   Ano, pokud žije babička s nimi ve společné domácnosti (což také znamená, že při žádosti o přídavky jsou přikládány i její příjmy), může uplatnit zvýhodnění na vnoučata, pokud rodiče dětí nemají příjmy, že kterých by to zvýhodnění mohli uplatnit. Chtěla bych vidět rodné listy dětí a čestné prohlášení od rodičů dětí, že ty příjmy nemají a že babička žije s dětmi ve společné domácnosti. Teď nevím, zda požadovat potvrzení od jejího manžela (dědečka), že on neuplatňuje.

  • 10. 2. 2010 20:20

   pako (neregistrovaný) 89.176.2.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   Ááááá tak to asi nepůjde, protože jsem paní ještě nikdy žádné potvrzení o výši příjmů pro účely žádosti o přídavky nevystavovala.
   Pokud bude chtít slevu, bude muset asi nejdřív začít zařizovat na sociálce, že?

  • 10. 2. 2010 21:07

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   Sociálka a uplatnění slevy na vnučku spolu vůbec nesouvisí, resp. Jiřka to myslela tak, že pro uplatnění slevy je nutná společná domácnost no a pro nárok na dávky státní sociální podpory také. Jenže se někde stává, že někdo uplatní slevu na dítě (vnuka) a uvede, že má na to nárok, protože spolu žijí ve společné domácnosti,ale když žádá o dávky státní sociální podpory uvede, že je sám (aby se mu příjmy ostatních nepočítaly ), a potom z toho vznikají problémy, protože úřady si tyto skutečnosti ověřují.

  • 11. 2. 2010 9:05

   pako (neregistrovaný) 85.160.11.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   Díky, takže takto přetlumočím a nechám na jejich rozhodnutí. Už mi tady bylo řečeno že jsem "ochránce chudejch psů a koček", tak jen ještě maličký dotázek abych taky myslela na sebe při možné daňové kontrole. Pokud by k ní došlo, chtěli by na mě předložit kopii nějakého potvrzení o babi příjmech, které jsem vydala pro potřebu mladých ohledně dávek? Vy zde sice uvádíte, že sociální dávky nejsou moje věc, já mám daň, ale když to souvisí?

  • 11. 2. 2010 20:13

   Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   Nejste povinná dělat kopie potvrzení pro účely dávek státní sociální podpory, která zaměstnancům vydáváte a pamatovat si, komu jste co vydávala pro jaké účely. Nedělejte si z toho hlavu, když Vám prohlásí, že vedou společnou domácnost, jste v suchu.

  • 11. 2. 2010 7:31

   pako (neregistrovaný) 85.160.11.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   Moc moc prosím tedy zkušenou paní účetní o radu, jak by postupovala.Nějak z toho nejsem moudrá, záleží tedy co mladí uvedli na žádostech o dávky na sociální podporu. Jestli uvedli, že žijí ve společné domácnosti s babičkou? To ale nevím a podepsat mi můžou cokoli....?????????????? Moc ráda bych jim vyšla vstříc, vím že u té paní opravdu bydlí a že je vlastně živí, ale nerada bych způsobila sobě a nakonec i jim nějaké problémy. Díky

  • 11. 2. 2010 8:14

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   ***
   Není vaší povinností zkoumat, zda žádali o nějaké sociální dávky, a už vůbec ne to, co tam uvedli.
   Vy potřebujete pouze to, co se týká daně - jak vám napsala Jiřka. Nevidím žádnou překážku.

  • 11. 2. 2010 8:17

   RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

   Re: Sleva na vyživované dítě - vnučka
   Musíte jim vysvětlit, že pokud chtějí, aby babiča uplatňovala daňové zvýhodnění na vnučku, pokud žádají o sociální dávky, přídavky, příspěvek na bydlení, musí dokládat i babiččiny příjmy. Ale je to čistě jejich zodpovědnost. Vy nebudete zkoumat, zda je dokládají, to je čistě jejich zoidpovědnost. Vy musíte mít jejich čestná prohlášení, že žijí ve společné domácnosti s babi a že nemají žádné příjmy, z nichž by mohli uplatňovat daňové zvýhodnění na své dítě. Víc už je na nich.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).