Hlavní navigace

Střídání paušálu a skut. výdajů - auto

  • (neregistrovaný) 90.183.40.---

    10. 2. 2010 22:23

    Může se v průběhu roku střídat používání pauš. výdajů ve výši 5000 Kč a skut.výdajů za PHM za různé měsíce na to samé auto?
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 2. 2010 8:52

      Vladimír 2

      Re: střídání paušálu a skut. výdajů - au
      **************************************************
      Ze zápisu KOV z 16.9.2009 ale vyplývá, že pantatíci se usnesli jinak:

      Paušální výdaj může být v rámci jednoho zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání kombinován se způsobem uplatňování prokázaných výdajů podle ostatních
      ustanovení § 24 ZDP tak, že bude uplatňován pouze v některých měsících. Případné krácení ostatních výdajů způsobem uvedeným v § 25 odst. 1 písm. zp) bude uplatňováno pouze u
      výdajů vzniklých v měsících, v nichž poplatník uplatnil paušální výdaj.
      Paušální výdaj nelze uplatnit v těch měsících, kdy poplatník podmínky pro jeho uplatněnínesplní (viz část 2.2.).

      Stanovisko Ministerstva financí:
      Nesouhlas se závěrem předkladatele. První věta § 24 odst. 2 písm. zt) novely č. 304/2009 Sb.zákona o daních z příjmů stanoví mimo jiné, že daňovým výdajem je paušální výdaj nadopravu ve výši 5 000 Kč za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období,za které se podává daňové přiznání, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorovévozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů...“. Paušální výdaj na dopravui prokázané výdaje podle § 24 odst. 2 písm. k) jsou uplatňovány za celé zdaňovací období
      a je na poplatníkovi, který způsob využije.
      xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).