Hlavní navigace

Přeprava zaměstnance

  • (neregistrovaný) 195.243.230.---

    18. 8. 2011 9:40

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Vedení společnosti zaplatilo zaměstnanci cestu  z práce, protože se mu rozbilo auto a on se neměl jak dostat domů.Faktura je adresována na firmu.
    1. Náklady to budou nedaňové?
    2. Mohu si uplatnit DPH na vstupu?
    3. Musím zaměstnanci tuto částku přidanit? tzn aby zaplatil daň, sociální a zdravotní pojištění?
    Děkuji za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 8. 2011 10:26

      autorka

      Dobrý den,

      viz níže ..

      1. Náklady to budou nedaňové?

      Podle § 24 odst. 2 písm. j bod 5 jsou daňově účinná práva zaměstnanců vyplývající z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy, pokud tento nebo zvláštní zákon nestanoví jinak. Smluvně dopravu zaměstnance ošetřenu nemáte, jedná se o výjimečný případ. Tedy zřejmě nedaňově.   

      2. Mohu si uplatnit DPH na vstupu?

      Obecně je možné uplatnit DPH při přepravě zaměstnanců do zaměstnání. Souvisí ale tento případ nezbytně s ekonomickou činností zaměstnavatele? 

      3. Musím zaměstnanci tuto částku přidanit? tzn aby zaplatil daň, sociální a zdravotní pojištění?

      Příjem za přepravu bude zdaněn dle § 6 zákona o daních z příjmů a bude podléhat i odvodům.

      Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).