Hlavní navigace

Pracovní pohotovost

  • (neregistrovaný) 90.176.59.---

    19. 2. 2010 12:26

    Ve starém zákonníku práce bylo uvedeno, že zaměstnavatel se musel se zaměstnancem dohodnout na pracovní pohotovosti a to v rozsahu max. 400 hod. ročně. Platí i tento rozsah dle nového zák. práce? V novém to nemohu najít. Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 2. 2010 13:31

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Pracovní pohotovost
      Hlava VII: Pracovní pohotovost
      § 95
      (1) Pracovní pohotovost může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat jen, jestliže se o tom se zaměstnancem dohodne. Za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna podle § 140.
      (2) Za výkon práce v době pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci mzda nebo plat; odměna podle § 140 za tuto dobu nepřísluší. Výkon práce v době pracovní pohotovosti nad stanovenou týdenní pracovní dobu je prací přesčas (§ 93).
      (3) Pracovní pohotovost, při které k výkonu práce nedojde, se do pracovní doby nezapočítává.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).