Hlavní navigace

Nerezidne ČR(rezident SK)-přiznání k DZP

  • (neregistrovaný) 89.176.3.---

    23. 2. 2010 17:35

    Nerezidne ČR ( rezident SK):Slovák pracující podle §6 v ČR (pracuje jen ČR celý rok 2009, nemá jiné příjmy). Musí podat přiznání k dani z příjmů v ČR . Tímto bych se chtěla zeptat zda může v daňovém přiznání uplatňovat slevu na manželku a dítě, kteří trvale žijí na Slovensku, ale je to společná domácnost ( manžel se na víkendy vrací domů, platí nájem/je majitelem domu ).Podle daňového poradce se kterým jsem se náhodně setkala, by mněl podat přiznání v ČR z daných příjmů,uplatnit si slevu na poplatníka,úhrn zaplaceného pojistného v ČR a záloh na daň v ČR+odčitatelné položky dary,hypotéku, pojistné atd. které zaplatil pouze na území ČR. Poté podat přiznání na Slovensku, kde si uplatní manželku a dítě+ odčitatelné položky zaplacené na území Slovenska, příjmy žádné. Je tomu opravdu tak? A pokud tomu tak je může si na Slovensku uplatnit slevu na poplatníka? Není to dvojí zdanění? Děkuji za pomoc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 23. 2. 2010 21:50

      mzdovka (neregistrovaný) 194.108.129.---

      Re: Nerezidne ČR(rezident SK)-přiznání k
      Skutečně, i když mají společnou domácnost, ale nebydlí na území ČR nelze se uplatnit odpočty na manželku a děti, další postup na Slovensku neznám.

    • 23. 2. 2010 22:02

      zuzanka.f (neregistrovaný) 89.176.3.---

      Re: Nerezidne ČR(rezident SK)-přiznání k
      Mohu se zeptat podle jakého paragrafu postupujete? Rady bych si to nastudovala. Podle paragrafu35ba odstavec 1. písmene b) musejí mít společnou domácnost, ale kde se ta domácnost musí nacházet nikde nemohu najít.Děkuji

    • 25. 2. 2010 18:47

      mzdovka (neregistrovaný) 194.108.129.---

      Re: Nerezidne ČR(rezident SK)-přiznání k
      Po poradě s daňovým poradcem, pokud mu provedete zúčtování daní v ČR, ač je nerezident a jiný příjem neměl dáte mu odpočet na poplatníka, ale jelikož jeho rodina má trvalé bydliště na Slovensku, i když má společnou domácnost nelze podle našich zákonů mu uznat odpočet na rodinné příslušníky.
      Pokud by si je chtěl uznat, Vy mu vystavíte pouze potvrzení o zdanitelných příjmech a on si provede daňové přiznání na
      Slovensku, kde má možnost si je uplatnit. Jiný postup nelze provést aby nedošlo k dvojímu zdanění poplatníka.

    • 25. 2. 2010 18:56

      mzdovka (neregistrovaný) 194.108.129.---

      Re: Nerezidne ČR(rezident SK)-přiznání k
      >>>>Nerezidne ČR ( rezident SK):Slovák pracující podle §6
      >>>>v ČR (pracuje jen ČR celý rok 2009, nemá jiné
      >>>>příjmy). Musí podat přiznání k dani z příjmů v ČR .
      >>>>Tímto
      >>>>bych se chtěla zeptat zda může v daňovém přiznání
      >>>>uplatňovat slevu na manželku a dítě, kteří trvale
      >>>>žijí
      >>>> na
      >>>>Slovensku, ale je to společná domácnost ( manžel se
      >>>>na
      >>>>víkendy vrací domů, platí nájem/je majitelem domu
      >>>>).Podle daňového poradce se kterým jsem se náhodně
      >>>>setkala,
      >>>>by mněl podat přiznání v ČR z daných příjmů,uplatnit
      >>>>si slevu na poplatníka,úhrn zaplaceného pojistného v
      >>>>ČR
      >>>>a záloh na daň v ČR+odčitatelné položky
      >>>>dary,hypotéku,
      >>>>pojistné atd. které zaplatil pouze na území ČR. Poté
      >>>>podat přiznání na Slovensku, kde si uplatní manželku
      >>>>a
      >>>>dítě+ odčitatelné položky zaplacené na území
      >>>>Slovenska, příjmy žádné. Je tomu opravdu tak? A pokud
      >>>>tomu tak
      >>>>je může si na Slovensku uplatnit slevu na poplatníka?
      >>>>Není to dvojí zdanění? Děkuji za pomoc
      >>>
      >>>Skutečně, i když mají společnou domácnost, ale
      >>>nebydlí
      >>>na území ČR nelze se uplatnit odpočty na manželku a
      >>>děti, další postup na Slovensku neznám.
      >>
      >>Mohu se zeptat podle jakého paragrafu postupujete?
      >>Rady bych si to nastudovala. Podle paragrafu35ba
      >>odstavec
      >>1. písmene b) musejí mít společnou domácnost, ale kde
      >>se ta domácnost musí nacházet nikde nemohu
      >>najít.Děkuji
      >

    • 25. 2. 2010 21:56

      zuzanka.f (neregistrovaný) 89.176.3.---

      Re: Nerezidne ČR(rezident SK)-přiznání k
      Děkuji za pomoc, ale nakonec jsem se obrátila přímo na finanční úřad. Po poradě přímo s finančním úřadem jsem dospělik jasnému závěru, že je jedno kde se společná domácnost nachází.Pokud má 90% příjmů v ČR může si v ČR upatnit v přiznání manželku a dítě, jelikož je vyživuje a mají společnou domácnost. Společná domácnost je samostatná definice a je jedn kde se nachází. Ve smlouvě o dvojím zdanění není nic ohledně tohoto definované.Budu postupovat podle finančního úřadu a možná by bylo fajn to prokonzultovat s Vaším daň poradcem. Jelikož paragraf 35je jasný a nevím podle čeho tedy postupuje on.Nevím v jakém paragrafu se píše, že manželka musí žít v ČR.Sama jsem se momentálně setkala se 2 různýma názorama od dvou daň.poradců.Asi v tom není moc jasno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).