Hlavní navigace

souběh zaměstnání - vyměřovací základ???

 • (neregistrovaný) 158.196.175.---

  25. 2. 2010 8:39

  Dobrý den,
  omlouvám se za opakování včerejší otázky, ale nikdo se nevyjádřil, tak si dovoluji svůj dotaz zopakovat :-)

  potřebovala bych poradit, jak postupovat při vyplnění přiznání k DPFO. Známý je zaměstnán u několika zaměstnavatelů (dokonce tří), každý nich za něj odvádí z platu pojistné na soc. a zdrav. pojištění. Pokud tyto tři příjmy sečtu, dotyčný vydělal u těchto zaměstnavatelů částku, která přesahuje max. vyměřovací základ pro platbu pojistného.
  Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé o sobě navzájem nevěděli, bylo mu pojistné sraženo z veškerých příjmů (nikde samostatně nepřekročil vyměřovcí základ). Dále je také OSVČ (vedlejší činnost - publikace článků apod.).
  Měla bych 2 otázky:
  1. Jakým způsobem počítat daň z příjmů, uvést do řádku pro pojistné zaměstnavatele plnou hodnotu zaplaceného pojistného, což v podstatě potom navyšuje daňovou povinnost poplatníka, nebo do toho řádku napsat pojistné odpovídají maximálnímu vyměřovacímu základu, přestože bylo odvedeno vyšší pojistné?
  2. A v případě, že za něj bylo odvedeno vyšší pojistné, má prostě smůlu a musí platit vyšší daň, než kdyby měl jednoho zaměstnavatele? Kde bych našla relevantní zdroj v zákoně?

  Moc děkuju za případné rady či názory, opravdu by mi pomohly.

  Anna

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).