Hlavní navigace

Prosím pomoc s účetnictvím malé obce!!!

• (neregistrovaný) 88.103.199.---

26. 2. 2010 17:18

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně účtování malé obce s jedním bankovním účtem.

Je pravda, jak říká starosta, že neúčtují o předpisech došlých faktur, ale rovnou o úhradách faktur na bankovním účtu, tzn. 231 proti nákladům? Předpisy dělají jen na mzdy, poplatky za psa a přijaté nájemné klientů z jejich pečovatelského domu, ale jinak účtují jen o pohybech na účtu, ani pohyb v pokladně neúčtují, protože je prý malý, ale to se mi zdá divný...

Přišel za mnou totiž starosta, jestli bych jim s tím nepomohla. Už jsem sice obec účtovala, hned po škole před deseti lety, ale koukám, jak se toho moc změnilo a hlavně teď od nového roku, třeba regulace se už nedělají apod. Ale princip a systém účtování si ještě pamatuju a snad se tolik nezměnil, kromě účtů účtové osnovy se účtuje ještě na rozpočtovou skladbu, UZ...

Prosím tedy nějakou zkušenou účetní malé obce, která by mi mohla poradit.
    A prosím Vás ještě o odkaz na některou dobrou a srozumitelnou knihu nebo internetové stránky, kde bych se mohla dozvědět více. Sice jsem se už ptala u nás na krajském úřadě, ale nikdo mi nic neporadil, navíc mi tam řekli, že i na stránkách ministerstva financí je špatná metodika pro obce, stejně tak mě zrazovali od metodického pokynu jihočeského kraje a jiný prý vydaný není.

Ještě doplňuji, že ta vesnička účtuje v programu Gordic a nemá ani školu nebo jídelnu, jen pečovák.

Moc děkuji za veškeré Vaše rady a informace a přeji hezký den, Míša.

• 26. 2. 2010 17:28

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Re: Prosím pomoc s účetnictvím malé obce
      Nebojte se toho, ale mají toho hodně špatně, třeba ty faktury, samozřejmě se účtují předpisy, hlavně se neúčtuje jenom podle výpisu z banky, ale podle účetního případu, pokladna to samé. Jestli účtujete nějakou firmu a pod., tak od letošního roku se účtování obcí hodně přiblížilo tomuto účtování. Podívejte se na stránky obec účtuje cz.

• 26. 2. 2010 20:45

misulak (neregistrovaný) 88.103.199.---

Re: Prosím pomoc s účetnictvím malé obce
      Paní (nebo pane?) J., moc děkuji za Vaši odpověď.
      Taky jsme dříve museli účtovat předpisy faktur a ostatních, třeba mezd apod., ale pan starosta mi říkal, že to teď takhle bez předpisů účtují podle nařízení krajského úřadu a mají to i schválené při auditu, takže mě to docela zmátlo, i když oficiální výrok auditora k jejich účtování jsem samozřejmě neměla příležitost vidět. Ale i tak se mi to zdálo divný. No, účtoval to neúčetní, takže určitě některé chyby tam budou, a pak to dával na na kontrolu k paní, která to pak zasílala na okres. Ale jak to kontrolovala, je mi záhadou, dostala sjetinu z programu a tam byly jen čísla účtů a skladby a částky, texty, za co to bylo, tam nebyly..., a pak jí dal k tomu ještě kopie výpisů, kde ale taky texty nejsou, takže nevím, z čeho si mohla být jistá, že je to dobře, když neviděla původní doklady.
      A taky děkuji za navedení stránky obec účtuje, už jsem se tam mrkla... Ptala jsem se už u nás na kraji, ale dopadla jsem, jako když voláte na finančák, navíc paní mě dokonce zrazovala i od metodiky jihočeského kraje a ministerstva, prý zatím jediné možné, ale podle ní špatné. Proto jsem měla potřebu slyšet radu a názor od nějaké zkušenější účetní.
      Moc děkuji a přeji hezký zbytek dne. Míša.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).