Hlavní navigace

Insolvenční návrh zaměstnanec - prosím

  • (neregistrovaný)

    26. 2. 2010 17:44

    Dobrý den ,

    moc prosím o pomoc. Bohužel jsem se dostala do tíživé životní situace (jsem samoživitelka, dlouhodobě v pracovní neschopnosti a bývalý zaměstnavatel mi nevyplatil dlužnou mzdu včetně náhrady za prvních 14kalendářních dní nemoci a odstupného).
    Chtěla bych podat na společnost návrh na insolvenční řízení (bohužel ale nemám finanční prostředky na to, abych si zaplatila advokáta), ale nevím jak přesně má vypadat - mnou podaný byl zamítnut z důvodu, že nesplňuje dané požadavky. Zkoušela jsem se obrátit na bezplatnou právní poradnu, kde jsem čekala měsíc na smluvenou schůzku a kde mi právník sdělil, že je mnou navržený návrh celkem dobrý a vůbec mne neinformoval o tom, že nemá náležitosti, které má splňovat.
    Strašně moc prosím o zaslání nějakého návrhu nebo informaci kde najdu jak přesně má vypadat při podání zaměstnancem. Opravdu již nevím kam jinam se obrátit.
    Předem mnohokrát děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 2. 2010 18:34

      evaewa (neregistrovaný)

      Re: Insolvenční návrh zaměstnanec - pros
      Insolvenční řízení lze zahájit pouze na návrh; soud tedy sám od sebe řízení zahájit nemůže. Návrh musí podat buď dlužník, nebo věřitel, oba si mohou zvolit buď cestu písemnou, nebo elektronickou. Je-li návrh podáván písemně, musí být opatřen úředně ověřeným podpisem. Také druhá z variant musí být provedena speciálním postupem - elektronicky podávaný insolvenční návrh vyžaduje zaručený elektronický podpis. Elektronické podání návrhu je někdy omylem spojováno se službami insolvenčního rejstříku, proto připomínáme, že tento elektronický registr neslouží k podání insolvenčního návrhu. Jak vysvětlujeme níže, návrh je potřeba zaslat přímo na příslušnou e-mailovou adresu soudu (viz odkazy).

      Pokud návrh podává dlužník sám na sebe, musí uvést, proč se domnívá, že je v úpadku, doložit to důkazy a dodat další informace, které vyžaduje zákon (seznam majetku, dluhů, závazků a některé další zákonem stanovené požadavky).

      Dále může dlužník v návrhu uvést, jak má být podle jeho názoru úpadek řešen; dlužník, který se chce oddlužit, tak pak dokonce učinit musí - spolu s návrhem je totiž v takovém případě nutné rovnou spojit i návrh na oddlužení.

      Podává-li návrh věřitel, uvede, proč si myslí, že daný dlužník je v úpadku, doloží to důkazy a připojí přihlášku své pohledávky (viz formuláře).

      Ať už podává návrh dlužník nebo věřitel, musí být vždy jasně specifikováno, kdo je navrhovatel a kdo dlužník a proč existuje předpoklad úpadku. Návrh musí směřovat na krajský soud, v jehož obvodu má bydliště nebo sídlo dlužník; je-li podáno nesprávnému soudu, soudy si mezi sebou návrh přepošlou.

      http://insolvencni-zakon.justice.cz/obecne-info-prevence-upadku/insolvencni-rizeni-navrh.html

      tam najdete všechno.

    • 26. 2. 2010 18:56

      Gremlins (neregistrovaný)

      Re: Insolvenční návrh zaměstnanec - pros
      Děkuji za odpověď. Tyto stránky jsem si též našla, ale bohužel zde vše není. Přečetla jsem si toho na těchto stránkách spousty, návrh jsem podala, obsahoval označení jak dlužníka, tak věřitele (nicméně ne na počátku žádosti - jak jsem se dozvěděla následně), ale v textu žádosti. Dále neobsahoval petit, a to je právě ten problém, neboť nevím jak má tento znít a co jsem se dozvěděla, musí být tento formulován přesně. Já jsem sice uvedla co požaduji, ale též v textu a soud mi proto návrh odmítl.
      Nejsem právník a opravdu na něj nemám. Navíc se na stránkách které doporučujete (a já je již prostudovala cca před 2 měsíci) uvádí, že neexistuje žádný formulář na to jak má návrh vypadat, ale mnou připravený návrh odmítli z důvodu že neobsahuje výše uvedené. Nevím jak se v tom má normální člověk bez právnického vzdělání vyznat, aby byl návrh napsán dle požadavků soudu.
      Jestli někdo víte, prosím pomozte mi, jsem již opravdu zoufalá. A navíc mne velmi mrzí, že mne třeba neupozornil (na to, že je špatně návrh napsán) právník v bezplatné poradně a neporadil. Od čeho poté taakové poradny jsou. :-(

    • 26. 2. 2010 19:47

      evaewa (neregistrovaný)

      Re: Insolvenční návrh zaměstnanec - pros
      podívejte se na insolvenční rejstřík, je tam pár firem v insol. řízení, např. Interior PFD, když rozkliknete DETAIL, otevřete si ODDÍL A, řízení do úpadku, najdete hned na začátku insolvenční návrh.

    • 26. 2. 2010 20:12

      inzinyrka (neregistrovaný)

      Re: Insolvenční návrh zaměstnanec - pros
      Zkuste mrknout třeba na T.O.P.Dress, na tu firmu podali zaměstnanci insolv.návrh.

    • 26. 2. 2010 20:14

      inzinyrka (neregistrovaný)

      Re: Insolvenční návrh zaměstnanec - pros
      Petit je část žaloby nebo jiného podání soudu, v níž navrhovatel (žalobce) navrhuje, jak má soud v dané věci rozhodnout. Petit obvykle není možné bez souhlasu soudu měnit a je zvykem jej formulovat tak, aby mohl být beze změny převzat do výroku rozsudku. Myslím, že vyhovující znění najdete u výše uvedených firem v insolv.návrhu.

    • 26. 2. 2010 20:15

      inzinyrka (neregistrovaný)

      Re: Insolvenční návrh zaměstnanec - pros
      >>>>Děkuji za odpověď. Tyto stránky jsem si též našla,
      >>>>ale
      >>>>bohužel zde vše není. Přečetla jsem si toho na těchto
      >>>>stránkách spousty, návrh jsem podala, obsahoval
      >>>>označení jak dlužníka, tak věřitele (nicméně ne na
      >>>>počátku
      >>>>žádosti - jak jsem se dozvěděla následně), ale v
      >>>>textu
      >>>>žádosti. Dále neobsahoval petit, a to je právě ten
      >>>>problém, neboť nevím jak má tento znít a co jsem se
      >>>>dozvěděla, musí být tento formulován přesně. Já jsem
      >>>>sice
      >>>>uvedla co požaduji, ale též v textu a soud mi proto
      >>>>návrh odmítl.
      >>>>Nejsem právník a opravdu na něj nemám. Navíc se na
      >>>>stránkách které doporučujete (a já je již
      >>>>prostudovala
      >>>>cca před 2 měsíci) uvádí, že neexistuje žádný
      >>>>formulář
      >>>>na to jak má návrh vypadat, ale mnou připravený návrh
      >>>>odmítli z důvodu že neobsahuje výše uvedené. Nevím
      >>>>jak
      >>>>se v tom má normální člověk bez právnického vzdělání
      >>>>vyznat, aby byl návrh napsán dle požadavků soudu.
      >>>>Jestli někdo víte, prosím pomozte mi, jsem již
      >>>>opravdu
      >>>>zoufalá. A navíc mne velmi mrzí, že mne třeba
      >>>>neupozornil (na to, že je špatně návrh napsán)
      >>>>právník
      >>>>v
      >>>>bezplatné poradně a neporadil. Od čeho poté taakové
      >>>>poradny
      >>>>jsou. :-(
      >>>
      >>>podívejte se na insolvenční rejstřík, je tam pár
      >>>firem
      >>>v insol. řízení, např. Interior PFD, když rozkliknete
      >>>DETAIL, otevřete si ODDÍL A, řízení do úpadku,
      >>>najdete
      >>>hned na začátku insolvenční návrh.
      >>Zkuste mrknout třeba na T.O.P.Dress, na tu firmu
      >>podali zaměstnanci insolv.návrh.
      >Petit je část žaloby nebo jiného podání soudu, v níž
      >navrhovatel (žalobce) navrhuje, jak má soud v dané věci
      >rozhodnout. Petit obvykle není možné bez souhlasu
      >soudu měnit a je zvykem jej formulovat tak, aby mohl být
      >beze změny převzat do výroku rozsudku. Myslím, že
      >vyhovující znění najdete u výše uvedených firem v
      >insolv.návrhu.

    • 26. 2. 2010 20:36

      Gremlins (neregistrovaný)

      Re: Insolvenční návrh zaměstnanec - pros
      Mnohokrát děkuji za odpověď. T.O.P. dress - je snad dobrý příklad - použiji tedy navrhovateli uvedený petit.
      Ještě jednou mnohokrát děkuji.
      Snad to bude k něčemu platné. Nechápu, jak v našem státě mohou zaměstnavatelé takto zacházet se svými dlouholetými zaměstnanci bez jakékoli zodpovědnosti. :-(
      Držte mi, prosím, palce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).