Hlavní navigace

Přednostní pohledávka

  • (neregistrovaný)

    2. 3. 2010 7:32

    Poraďte prosím, jak poznám přednostní pohledávku? Musí to být vysloveně napsáno v exekučním příkazu, nebo se rozhoduji já dle toho, komu dluh patří? Jika

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 3. 2010 8:56

      Ag (neregistrovaný)

      Re: Přednostní pohledávka
      Většinou to tam napsané je, Je to hlavně výživné, daně, pojistné na soc. a zdr. poj., náhrada škody způsobená ublížením na zdraví, úmyslnými trestnými činy ap.

    • 2. 3. 2010 9:16

      Jika (neregistrovaný)

      Re: Přednostní pohledávka
      Takže nebudu ev. popotahována za to, že jsem sama určila, že dluh k VZP je přednostní. Na té exekuci fakt není napsáno nic. Děkuji J.

    • 2. 3. 2010 9:57

      ... (neregistrovaný)

      Re: Přednostní pohledávka
      §279 odst.2 OSŘ, k nalezení i zde:
      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/osr/cast6h2.aspx
      Přednostními pohledávkami jsou
      a) pohledávky výživného;
      b) pohledávky náhrady škody způsobené poškozenému ublížením na zdraví;
      c) pohledávky náhrady škody způsobené úmyslnými trestnými činy;
      d) pohledávky daní a poplatků;
      e) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění, úrazového pojištění a důchodového zabezpečení;
      f) pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pohledávky pojistného na úrazové pojištění a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění;
      g) pohledávky náhrady za příspěvek na výživu dítěte a příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče,
      h) pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci,
      i) pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory,
      j) pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění,
      k) pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.

    • 2. 3. 2010 10:09

      Jika (neregistrovaný)

      Re: Přednostní pohledávka
      Děkuji, už jsem vytiskla, je to vyčerpávající. Dík J.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).