Hlavní navigace

půjčka od občana PO

  • (neregistrovaný) 88.103.178.---

    3. 3. 2010 0:25

    Prosím poraďte,jsme malá s.r.o. a chceme si půjčit od občana, jaký
    máme stanovit úrok ve smlouvě, aby byl daňově uznatelný, případně období půjčky? Má občan nějakou povinnost vůči FÚ z přijatého úroku?_Občan také podniká jako OSVČ, nebude to pro něj problém nám jako občan půjčit?
    Děkujeme za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 3. 2010 13:42

      xondra (neregistrovaný) 88.103.178.---

      Re: půjčka od občana PROSÍM SPĚCHÁ
      >Prosím poraďte,jsme malá s.r.o. a chceme si půjčit od
      >občana, jaký
      >máme stanovit úrok ve smlouvě, aby byl daňově
      >uznatelný, případně období půjčky? Má občan nějakou povinnost
      >vůči FÚ z přijatého úroku?_Občan také podniká jako
      >OSVČ, nebude to pro něj problém nám jako občan půjčit?
      >Prosím, poraďte, jsme v časové tísni, půjčit nám chce vzdálený příbuzný,ale sám neví, zda by z úroků nemusel platit daň z příjmu.
      Netrpělivý Ondra
      >

    • 3. 3. 2010 14:20

      I. (neregistrovaný) 77.236.196.---

      Re: půjčka od občana PROSÍM SPĚCHÁ
      Dle mého názoru:
      1. klidně může půjčit jako občan
      2. v každém případě přijaté úroky zdaní ve svém přiznání k DPFO - §8
      3. úrok musí být obvyklý, tj. zjistěte si např. za kolik by vám půjčila banka
      4. daňová uznatelnost úroků u vás v s.r.o. se bude řídit zák.o daních z příjmů §25 odst.1 písm.w - pozor tedy jestli se bude jednat o osobu spojenou. Pokud usoudíte, že z tohoto pohledu to daňové být může, pak ještě rozhoduje vyplacení. Nevyplacený úrok se zaúčtuje nedaňově a až v roce vyplacení se zahrne do daňového přiznání jako odpočitatelná položka.

    • 3. 3. 2010 22:59

      xOndra (neregistrovaný) 88.103.178.---

      Re: půjčka od občana PROSÍM SPĚCHÁ
      >>>Prosím poraďte,jsme malá s.r.o. a chceme si půjčit od
      >>>občana, jaký
      >>>máme stanovit úrok ve smlouvě, aby byl daňově
      >>>uznatelný, případně období půjčky? Má občan nějakou
      >>>povinnost
      >>>vůči FÚ z přijatého úroku?_Občan také podniká jako
      >>>OSVČ, nebude to pro něj problém nám jako občan
      >>>půjčit?
      >>>
      >>>Prosím, poraďte, jsme v časové tísni, půjčit nám chce
      >>>vzdálený příbuzný,ale sám neví
      , zda by z úroků
      >>>nemusel
      >>platit daň z příjmu.
      >>Netrpělivý Ondra
      >


      >rozhoduje vyplacení. Nevyplacený úrok se zaúčtuje
      >nedaňově a až v roce vyplacení se zahrne do daňového
      >přiznání jako odpočita - dějuji za odpověď, začínáme a nejsem účetní. Rozumím tomu tak, že když to není spřízněná osoba (příbuzný a ani se nepodílí nijak majetkově na vedení společnosti) tak ten úrok bude pro nás daňově uznatelný, můžete mi to, prosím,potvrdit, zda to tak je, jaksi se v tom ztrácím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).