Hlavní navigace

Odpočet na manželku - pozor !!!

  • (neregistrovaný) 85.207.43.---

    4. 3. 2010 14:46

    Rád bych všechny, kdo si chtějí uplatnit odpočet na manželku chtěl upozornit na následující zjištění - mám potvrzeno z FÚ a obecně to není příliš známo:
    Do příjmu manželky se počítají nemocenská, mateřská a podobné dávky okamžikem vyplacení !!! Do příjmu za rok 2009 se počítá nemocenská a mateřská skutečně vyplacená v roce 2009 - tzn, že např. mateřská za 12/08 vyplacená v 1/09 se počítá do příjmu za rok 2009. Pozor na to!!!

    • 5. 3. 2010 16:16

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Odpočet na manželku - pozor !!!
      co říká FÚ ještě nemusí být pravda - víte také dle jakého § by mělo být uplatňováno to, co není známé....? Já to, co říkáte vy, přiznám se, neznám. Dosud jsem se řídila a řídím § 35ba odst. 1 písm b) Poplatníkům se snižuje .... o 24 840 Kč na manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za z d a ň o v a c í období 68 000 Kč, tudíž předpokládám, že tedy úhrn příjmů dosažených - z a - dané zdaňovací období, nikoliv tedy vyplacené -v- kalendářním roce.

    • 9. 3. 2010 23:25

      xxx (neregistrovaný) 84.244.90.---

      Re: Odpočet na manželku - pozor !!!
      To co říkáte se týká klasické mzdy - ta se samozřejmě bere předpisem, ale dávky jako např. Nemocenská, a Mateřská se počítají okamžikem vyplacení. Mám to potvrzené i od daňové poradkyně. Bohužel definice pojmu "vlastní příjem" není nikde uvedena.

    • 10. 3. 2010 20:19

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Odpočet na manželku - pozor !!!
      Ani daňová poradkyně mne nepřesvědčila, také pracuji s daňaři a vím, že leckdy není vše až tak jasné. Pro mne je pro sledování příjmu druhého z manželů a uplatnění slevy směrodatný § 35 ba - jak jsem psala výše, který hovoří o příjmech z a zdaňovací období. A nemocenská i mateřská jsou dle mého názoru příjmy. Uveďte odkaz na zákon či §, vztahující se k vámi uváděnému a aby měl souvztažnost ke sledování výše příjmů s odvoláním na § 35ba - to pro mne bude argument, ne to, že to říká FÚ či poradkyně. Ano, třeba to tak může být, ale zatím jste žádný odkaz neuvedl, jen že to někdo říkal. Sdělujete, že nikde není definován vlastní příjem druhého z manželů. V § 35ba písm. b) je stanoveno, co nepatří do vlastního příjmu, z toho lze odvodit, že vše ostatní krom příjmů uvedených v tomto § a v § 3 odst. 4 písm. b) ZDP (úvěry a půjčky) + výživné, které je určeno dítěti - vše ostatní do vlastního příjmu náleží ... Čerpám ze ZDP a z poznatků od pí Dobešové. Nezaznamenala jsem zatím žádnou změnu, jste první, ani nikdo jiný nereagoval s tím, že souhlasí s vaším tvrzením (ani s mým :) Ráda opravím svůj názor, pokud bude podložen argumenty či zkušenostmi jiných kolegů a kolegyň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).