Hlavní navigace

Lístky na peníze

• (neregistrovaný) 88.101.38.---

7. 3. 2010 18:01

Protože jsem k 31.12.2009 ukončila dohodou pracovní poměr, ještě v listopadu jsem onemocněla a marodím doposud. Můj dotaz zní, zda musím odevzdávat lístky na peníze bývalému zaměstnavateli, i přesto,že už u něj nepracuji. Lístky na peníze si odnáším sama na správu sociálního zabezpečení. Bývalý zaměstnavatel po mně tyto lístky žádá.
    Děkuji předem za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 7. 3. 2010 18:11

bíba (neregistrovaný) 88.101.105.---

Re: Lístky na peníze
      Je samozřejmé, že partnerem pro OSSZ je váš bývalý zaměstnavatel, nikoliv vy. Zaměstnavatel musí vědět, kdy skončí vaše pracovní neschopnost, protože tuto informací je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně. Pokud by tak neučinil, nebudete po dobu nemoci po skončení pracovního poměru vedena jako osoba za kterou je plátcem stát a zdravotní pojišťovna by od vás požadovala doplatek zdravotního pojištění za dobu nemoci v ochranné lhůtě.

• 7. 3. 2010 22:06

Jiřka1 (neregistrovaný) 80.90.128.---

Nejsem si jistá, zda nějaký zákon určuje, že lístky na peníze musí mít v ruce bývalý zaměstnavatel a teprve ten je musí odevzdávat na sociálce. On ani nepotřebuje vědět, zda ještě marodíte či ne, protože ani na ELDP již neuvádí dny promaroděné po skončení pracovního poměru. Není pravda, že je povinen hlásit začátek a konec nemoci po skončení pracovního poměru zdravotní pojišťovně. Takové nařízení v žádném zákoně není. Toto musí své zdrav. pojišťovně nahlásit a doložit bývalý zaměstnanec sám.

• 7. 3. 2010 22:33

j (neregistrovaný) 94.113.144.---

Vaše informace se nezakládají na pravdě:
      1) vzhledem k tomu, že dávky nemocenského pojištění uplatňuje z titulu pojištění u tohoto zaměstnavatele, tak platí § 97 ZNP - týká se i bývalých zaměstnanců, takže ano průkaz o trvání předává OSSZ prostřednictvím svého zaměstnavatele
      2) zkuste se podívat na hromadné oznámení zaměstnavatele vůči ZP a prostudujte kód N - výplata dávek nemocenského pojištění po ukončení zaměstnání

• 8. 3. 2010 15:32

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Kódy na hromadném oznámení sice jsou, ale žádný zákon zaměstnavateli neukládá takové skutečnosti zdravotní pojišťovně hlásit.
      Na druhou stranu ale i já vyžaduju, aby mi i bývalí zaměstnanci doklady nosili - náš SW neumožní archivovat někoho, kdo nemá ukončenou nemoc a nebaví mě pořád se dotazovat na OSSZ zda dotyčný ještě marodí. Vymýšlet si taky nechci.
      A taky mě zlobí když i zaměstnanci, jejichž pracovní poměr trvá, mají snahu nosit si lístky na OSSZ sami - a oni to od nich klidně vezmou...

• 8. 3. 2010 18:14

V (neregistrovaný) 77.240.96.---

http://www.cssz.cz
      Nejčastější dotazy

Kdy předává zaměstnavatel Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény)?

Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti vystavené ke 14. kalendářnímu dni si zaměstnavatel ponechává a použije jej jako podklad pro výplatu náhrady mzdy v prvních 14 kalendářních dnech dočasné pracovní neschopnosti.

Další Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (zpravidla v pořadí druhé vystavené potvrzení) předává zaměstnavatel spolu se IV. dílem – Žádost o nemocenské (popř. III. dílem – Potvrzení o nařízení karantény) a vyplněným tiskopisem „Příloha k žádosti o dávku“ neprodleně příslušné OSSZ. Před odesláním těchto dokladů je vhodné, aby zaměstnavatel zkontroloval, zda zaměstnanec vyplnil všechny údaje na příslušných tiskopisech k uplatnění nároku na nemocenské (zejména, zda vyplnil způsob jakým chce dávku vyplatit a uvedl číslo účtu včetně všech náležitostí, popř. správnou adresu, na kterou chce dávku zaslat a podepsal příslušná prohlášení).

Podklady k výplatě nemocenského je zaměstnavatel povinen předávat příslušné OSSZ neprodleně (§ 97 zák. č. 187/2006 Sb.), tzn. že je zasílá OSSZ průběžně a nečeká s předáním dokladů až na konec kalendářního měsíce. Tyto doklady by měl předávat OSSZ alespoň jednou týdně, aby nedocházelo ke zbytečnému zdržení výplaty dávky.

U následných potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény), tj. v pořadí třetích, čtvrtých atd. je vhodné, aby zaměstnavatel překontroloval, zda zaměstnanec podepsal prohlášení a potvrzení neprodleně předá příslušné OSSZ.

• 8. 3. 2010 19:08

inzinyrka (neregistrovaný) 88.146.188.---

Pokud si to zaměstnanec sám donese rovnou od lékaře na podatelnu OSSZ, má jakousi jistotu, že peníze dostane co nejdřív. A úřednice na podatelně ho nemůže vyhodit nebo poslat za zaměstnavatelem - proč by to dělala?

• 10. 3. 2010 10:08

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

>>>>Nejsem si jistá, zda nějaký zákon určuje, že lístky
      >>>>na
      >>>>peníze musí mít v ruce bývalý zaměstnavatel a teprve
      >>>>ten je musí odevzdávat na sociálce. On ani
      >>>>nepotřebuje
      >>>>vědět, zda ještě marodíte či ne, protože ani na ELDP
      >>>>již neuvádí dny promaroděné po skončení pracovního
      >>>>poměru. Není pravda, že je povinen hlásit začátek a
      >>>>konec
      >>>>nemoci po skončení pracovního poměru zdravotní
      >>>>pojišťovně. Takové nařízení v žádném zákoně není.
      >>>>Toto
      >>>>musí
      >>>>své zdrav. pojišťovně nahlásit a doložit bývalý
      >>>>zaměstnanec sám.
      >>>
      >>>Vaše informace se nezakládají na pravdě:
      >>>1) vzhledem k tomu, že dávky nemocenského pojištění
      >>>uplatňuje z titulu pojištění u tohoto zaměstnavatele,
      >>>tak platí § 97 ZNP - týká se i bývalých zaměstnanců,
      >>>takže ano průkaz o trvání předává OSSZ
      >>>prostřednictvím
      >>>svého zaměstnavatele

i já vyžaduju, aby mi i bývalí
      >>zaměstnanci doklady nosili - náš SW neumožní
      >>archivovat
      >>někoho, kdo nemá ukončenou nemoc a nebaví mě pořád se
      >>dotazovat na OSSZ zda dotyčný ještě marodí. Vymýšlet
      >>si taky nechci.
      >>A taky mě zlobí když i zaměstnanci, jejichž pracovní
      >>poměr trvá, mají snahu nosit si lístky na OSSZ sami -
      >>a
      >>oni to od nich klidně vezmou...
      >Pokud si to zaměstnanec sám donese rovnou od lékaře na
      >podatelnu OSSZ, má jakousi jistotu, že peníze dostane
      >co nejdřív. A úřednice na podatelně ho nemůže vyhodit
      >nebo poslat za zaměstnavatelem - proč by to dělala?
      Podle § 64 odst. 1 písm. p) zákona o nemocenském pojištění je:

"Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen
      a)
      b)...
      ... p) předat neprodleně zaměstnavateli rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti a rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti (karantény), potvrzení o době jejího trvání a... "

Zaměstnavatel je podle dalších ustanovení zákona povinen doklady přijímat a předávat je neprodleně OSSZ. Z toho vyvozuji, že by to OSSZ od pojištěnců brát neměla.

• 10. 3. 2010 11:10

j (neregistrovaný) 91.195.107.---

A jak by jste si lustraci osoby, která doklad odevzdává v podatelně představovala? A v případě, že to zaměstnanec pošle poštou, že by to zaměstnavateli vracela OSSZ na své náklady pro důkladném detektivním šetření, kdo vlastně doklad odeslal?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).