Hlavní navigace

paušál auto

  • (neregistrovaný) 85.70.190.---

    9. 3. 2010 8:46

    Dobrý den, vedu DE, mám auto na úvěr (takže je v majetku, odpisy uplatňuiji). z nafty jsem v 2009 uplatňoval DPH, teď zjištuji, že je pro mě lepší uplatnit paušál 5000,- měsíčně? můžu uplatnit 12x5000,- paušál a základ daně za naftu dát jako nedaňový? děkuji

    • 11. 3. 2010 14:43

      Jana77 (neregistrovaný) 90.180.201.---

      Re: paušál auto
      Dobrý den,
      musíte si, bohužel, vybrat, zda jenom paušál (bez uplatnění DPH) nebo PHM dle účtenek, pak máte nárok na odpočet DPH.

    • 11. 3. 2010 15:00

      Jana77 (neregistrovaný) 90.180.201.---

      Re: paušál auto
      Tak jsem Vás možná prvotní odpovědí mystifikovala...
      Dočetla jsem se následující:
      Citace článku uveřejněného na stránkách ČDS:
      (http://business.center.cz/business/diskuze/nova.aspx?reply=665016)
      Znovu nutno upozornit, že pravidla uplatnění jmenovaného paušálu a s tím spojené důsledky platí v oblasti daně z příjmů. Jde-li o daň z přidané hodnoty, sem dotčená novela v zásadě nijak nedopadá. U plátců, kteří si u daně z příjmů zvolí možnost uplatnění paušálního výdaje na dopravu, se tedy tato skutečnost do uplatňování DPH nijak nepromítá. Pro DPH platí stejný režim a pravidla jako před novelou umožňující u daně z příjmů zvolit dotčený paušální výdaj. Nárok na odpočet DPH a podmínky pro jeho uplatnění stanoví zejména § 72 a § 73 z.č. 235/2004 Sb. v platném znění. Nadále tak platí, že plátce má právo uplatnit nárok na odpočet, pokud přijme od jiného plátce zdanitelná plnění, použije je pro svoji ekonomickou činnost a doloží je daňovým dokladem. Dodržení těchto podmínek v daňovém řízení musí prokázat. Použití paušálního výdaje na dopravu pro účely daně z příjmů neznamená automaticky, že plátce prokázal použití pro ekonomickou činnost pro účely uplatnění nároku na odpočet DPH. Zákon o dani z přidané hodnoty neurčuje a nikdy exaktně neurčoval, jaké důkazní prostředky pro prokázání správnosti daňové povinnosti má plátce daně předložit, stejně tak neobsahoval k doložení užití motorového vozidla pro ekonomickou činnost povinnost vedení právě tzv. knihy jízd. Bylo a je vždy na plátci daně, jakými důkazními prostředky užití motorového vozidla a spotřebu pohonných hmot pro ekonomickou činnost doloží.
      Ještě ale budu pátrat...
      Pěkné dny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).