Hlavní navigace

založení podnikání - 2 FO společně

 • (neregistrovaný) 80.188.26.---

  10. 3. 2010 10:57

  Chtěla bych se poradit. Dvě osoby podnikající jako FO by chtěli spolupracovat v oboru realit. Rozdělit příjmy by chtěli 50x50.
  Je nutné zakládat s.r.o., myslím, že ne? Co vše musí udělat a jak vést daňovou evidenci? Nahlásí to na ŽU, FU, OSSZ, ZP? Musí mít smlouvu a jakou (o sdružení)? Daňovou evidenci vedou dohromady a pak příjmy a výdaje rozdělí na 50%? Mohou použít výdaje %? Musí být plátci DPH? Děkuji předem za radu. Pořád si pročítám jednotlivé zákony a nemůžu dospět k jednoznačnému názoru.

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 10. 3. 2010 12:29

   kačaba (neregistrovaný) 88.146.173.---

   Re: založení podnikání - 2 FO společně
   Dělala jsem asi 10let daňovku pro sdružení osob bez právní sub. několikrát jsme byli na kontrole a vše bylo v pořádku a berńáci se takovýchto sdružení bojí, nemají je moc v lásce tudíž je neradi kontrolují, to mi bylo přímo řečeno na berňáku při jedné takové kontrole. Takže uzavře se smlouva mezi společníky, nemusí být ověřená notářem, účetnictví vede jeden ze společníků, platit DPH nemusejí, záleží na obratu, ale pokud DPH platí jeden ze společ. tak musí se registrovat i ten druhý, ale DPH odvádí za celou společnost ten co vede daňovku, jen jeden. Udělá se uzávěrka a vše se dělí včetně majetku firmy 50% na 50% a potom si každý své dílz připočítá ke své činnosti a vypočte základ daně. Do daň. přiznání se uvádí i ten druhý společník, myslím v příloze 1. Výdaje % nevím nemám zkušenost, ale myslím si že ne, protože už tak každý ze společ. uvádí pouze 50%. Jo a na berňák bych určitě k prvnímu daň. přiznání doložila tu smlouvu o sdružení, na ŽU, OSSZ a ZP není potřeba hlásit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).