Hlavní navigace

sdružení FO - musí být smlouva?

• (neregistrovaný) 88.103.199.---

11. 3. 2010 11:43

Dobrý den, zase se musím zeptat někoho zkušenějšího...

Prosím Vás, když chtějí dva živnostníci spolu podnikat jako sdružení FO, musí mít sepsanou smlouvu nebo nemusí? Už jsem prohledávala internet jako divá, ale pořád si tím nejsem jistá. Někde jsem se dočetla, že nemusí, někde zase že musí být sepsána notářem a pak jsem zase našla, že si ji můžou sepsat jen mezi sebou sami a notář u toho být nemusí. Tak, moc prosím, co z toho tedy musí a nemusí být? A musí mít sdružení nějaké jméno, pod kterým vystupuje, nebo to všechno jde na jméno toho, kdo za sdružení povede účetnictví?

Pak - oba jsou neplátci DPH a chtějí se dělit půl na půl. Účetnictví (mohou vést daňovou evidenci?) povede jeden z nich a na jeho jméno jsou napsané všechny doklady na sdružení. A pak na konci roku tomu druhému přeúčtuje polovinu nákladů na sdružení a polovinu tržeb a on sám si zdaní taky jen tu svojí půlku. A teď už asi blbnu, ale na tu přeúčtovávanou půlku tomu druhému ve sdružení musí vystavit nějaký účetní doklad? Třeba fakturu nebo stačí jen nějaký soupis, na základě kterého si druhý účastník sdružení uplatní tu svoji půlku, a třeba i s kopií těch původních dokladů?

Asi je to bybý dotaz, ale nějak jsem se zasekla... Děkuju moc, Míša.

• 11. 3. 2010 12:27

ivka 2004 (neregistrovaný) 83.208.168.---

Re: sdružení FO - musí být smlouva?
      >Jsme sdružení a po nás chtěl FÚ smlouvu sepsanou písemně mezi sebou. Nemusela být notářem potvrzena. Interním dokladem převádím 50 % výdajů a 50 % příjmu na toho druhého. Ještě ve smlouvě musí být stanoveno na čí jméno budou faktury a další doklady. Stanoveno kdo co vkládá do sdružení. Sdružení vede samostatně DE a pokud má mimo sdružení podnikatel další aktivity tak si také vede sám DE.
      >
      >Pak - oba jsou neplátci DPH a chtějí se dělit půl na
      >půl. Účetnictví (mohou vést daňovou evidenci?) povede
      >jeden z nich a na jeho jméno jsou napsané všechny
      >doklady na sdružení. A pak na konci roku tomu druhému
      >přeúčtuje polovinu nákladů na sdružení a polovinu tržeb a
      >on sám si zdaní taky jen tu svojí půlku. A teď už asi
      >blbnu, ale na tu přeúčtovávanou půlku tomu druhému ve
      >sdružení musí vystavit nějaký účetní doklad? Třeba
      >fakturu nebo stačí jen nějaký soupis, na základě kterého
      >si druhý účastník sdružení uplatní tu svoji půlku, a
      >třeba i s kopií těch původních dokladů?
      >
      >Asi je to bybý dotaz, ale nějak jsem se zasekla...
      >Děkuju moc, Míša.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).