Hlavní navigace

Přiznání k dani FO - OSVČ a DPP

 • (neregistrovaný) 212.80.64.---

  11. 3. 2010 15:55

  Dobrý den, chci se zeptat. Od 1.1.2009 do 31.5.2009 jsem byla na pracáku, od března do června jsem pracovala na dohody o provedení práce, od 1.6.2009 do 29.7.2009 jsem byla OSVČ, od 6.8.2009 dosud jsem opět na pracáku a přivydělávám si na dohodu o provedení práce. Můj dotaz zní, které všechny příjmy se počítají do přiznání daně fyz. osob, jestli jenom ty z podnikání nebo i ty za dohody. Prohlášení poplatníka jsem nikde nepodepisovala, příjmy za všechny dohody za rok 2009 jsou 26114 Kč, za podnikání 19916 Kč. A pro OSSZ a ZP se počítají do přehledu pouze příjmy z podnikání, je to tak? A ještě jeden dotaz. Můžu si uplatnit do přiznání i dítě (popř. kolik měsíců, celý rok?), když jsem podnikala pouze 2 měsíce a zbytek jsem byla na ÚP a pracovala jsem jenom na dohody o provedení práce?
  Děkuji.

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 11. 3. 2010 16:22

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Přiznání k dani FO - OSVČ a DPP
   Do daňového přiznání patří všechny dohody, ze kterých byla sražena zálohová daň. Pokud tedy byla někdy v měsíci na DPP odměna do 5.000,- při nepodepsaném prohlášení, do přiznání by nepatřila. Co se týká možnosti uplatnit slevy na dítě, záleží na tom, jestli váš příjem (hrubý) z DPP ( i z těch co by nešly do přiznání) i příjem z OSVČ (před odečtením výdajů-čili ne zisk) dá dohromady alespoň 48.000,- potom by jste si dítě mohla uplatnit (součet čísel uvedených to nedá).
   V měsících, kdy jste měla DPP a podepsala by jste bývala u zaměstnavatele prohlášení a odměna z DPP byla alespoň 4.000,- mohla jste uplatnit dítě tehdy a tehdy vyplacené bonusy by jste nyní nemusela vracet.Měla by jste alespoň něco.

  • 11. 3. 2010 16:40

   K. (neregistrovaný) 212.80.64.---

   Re: Přiznání k dani FO - OSVČ a DPP
   Odměny z DPP byly všechny do 5.000 Kč, ale u nikoho jsem nepodepisovala Prohlášení k dani a bylo mi řečeno, že za mě nic neplatili, tzn. ani SP, ani ZP, ani žádnou daň (ani zálohová, ani srážková). Podle mě, když jsem nepodepsala prohlášení, měli odvádět a srážet srážkovou daň (to ale nedělali), tudíž by se tyto odměny z DPP do přiznání neuváděly. Ale teď právě nevím, jestli ty odměny mám počítat nebo ne, právě když vím, že nic za mě neodváděli a já jsem jim prohlášení nepodepsala. Ale podle mě je to jejich problém a já to do přiznání uvádět nebudu, je to tak? Takže podle mě půjde do přiznání pouze podnikání, tj. těch 19916 Kč. Dítě si uplatnit teda asi nemůžu, protože DPP a podnikání mi za celý rok 2009 dělaly celkem 46030 Kč. Ale za ty 2 měsíce podnikání si dítě uplatnit můžu, ne? Tj. 2x 890 Kč, tj. 1780 Kč. Bonusy mi nikdy žádné vyplaceny nebyly. Ještě jsem se chtěla zeptat, pro ZP a OSSZ budu uvádět jen příjmy z podnikání, je to tak?

  • 11. 3. 2010 17:13

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Přiznání k dani FO - OSVČ a DPP
   Pokud za vás neodváděli srážkovou daň, je to skutečně jejich problém. SP a ZP se z DPP neplatí. Pokud nemáte v ruce potvrzení o zdanitelných příjmech, což by bylo pouze v případě zálohových daní, budete do DP uvádět jenom příjmy z podnikání. Na děti také zapomeňte, protože sleva na poplatníka vám pokryje celou zálohu na dani a na bonusy nemáte stejně nárok. Bonusy vám ani vyplácené nemohly být, když jste nepodepsala prohlášení poplatníka.To jsem vám psala jenom jako ukázku toho, že by jste je možná bývala měla alespoň v těch měsících u DPP, když by jste prohlášení podepsala.

  • 11. 3. 2010 17:31

   K. (neregistrovaný) 212.80.64.---

   Re: Přiznání k dani FO - OSVČ a DPP
   Potvrzení o zdanitelných příjmech nemám, když jsem jim o něj říkala, řekli mi, že za mě nic neplatili a neodváděli a nic mi nedali. Podle mě teda za mě měli platit srážkovou daň, protože mi nedali podepsat to prohlášení k dani, takže neměli podklad pro odvod zálohové daně:-) Děkuji moc za rady. Takže do přiznání uvedu pouze příjmy z podnikání. Ještě jednou moc děkuji.

  • 18. 3. 2010 10:11

   janek (neregistrovaný) 213.19.27.---

   Re: Přiznání k dani FO - OSVČ a DPP
   >>Pokud za vás neodváděli srážkovou daň, je to skutečně
   >>jejich problém. SP a ZP se z DPP neplatí. Pokud
   >>nemáte
   >>v ruce potvrzení o zdanitelných příjmech, což by bylo
   >>pouze v případě zálohových daní, budete do DP uvádět
   >>jenom příjmy z podnikání. Na děti také zapomeňte,
   >>protože sleva na poplatníka vám pokryje celou zálohu
   >>na
   >>dani a na bonusy nemáte stejně nárok. Bonusy vám ani
   >>vyplácené nemohly být, když jste nepodepsala
   >>prohlášení
   >>poplatníka.To jsem vám psala jenom jako ukázku toho,
   >>že
   >>by jste je možná bývala měla alespoň v těch měsících
   >>u
   >>DPP, když by jste prohlášení podepsala.
   >
   >Potvrzení o zdanitelných příjmech nemám, když jsem jim
   >o něj říkala, řekli mi, že za mě nic neplatili a
   >neodváděli a nic mi nedali. Podle mě teda za mě měli platit
   >srážkovou daň, protože mi nedali podepsat to
   >prohlášení k dani, takže neměli podklad pro odvod zálohové
   >daně:-) Děkuji moc za rady. Takže do přiznání uvedu pouze
   >příjmy z podnikání. Ještě jednou moc děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).