Hlavní navigace

sleva,bonus na dítě v Mongolsku

  • (neregistrovaný) 80.250.1.---

    12. 3. 2010 17:41

    Dobrý den,prosím nevíte, jestli je možné uplatnit slevu a bonus na dítě, které žije v Mongolsku, kde chodí do školy a jehož rodiče pracují a žijí v Čechách? Děkuji Vám.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 3. 2010 18:07

      v.e.n.d.y.

      Re: sleva,bonus na dítě v Mongolsku
      Nemá, dítě nežije ve společné domácnosti

      (1) Poplatník uvedený v § 2 má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti,108) (dále jen "daňové zvýhodnění") ve výši 10680 Kč ročně, pokud neuplatňuje slevu na dani podle § 35a nebo § 35b. Poplatník o daňové zvýhodnění sníží daň stanovenou podle § 16, případně sníženou podle § 35 nebo 35ba. Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou slevy na dani, daňového bonusu nebo slevy na dani a daňového bonusu.

    • 16. 3. 2010 11:34

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: sleva,bonus na dítě v Mongolsku
      ***
      Já bych to s tou domácností viděla trochu jinak - když moje dítě studuje v zahraničí, neznamená to přece, že nemáme společnou domácnost - pořád hospodaříme společně, společně uhrazujeme svoje potřeby.
      V dotazu chybí mnoho informací - zda jsou rodiče u nás daňovými rezidenty, proč to dítě žije v Mongolsku...

    • 16. 3. 2010 12:54

      Homolková (neregistrovaný) 80.250.1.---

      Re: sleva,bonus na dítě v Mongolsku
      ***
      To je práve ono. Rodiče bydlí v Čechách, pracují jen zde, mají tady další děti, na které uplatňují slevy. Jejich nejstarší dítě zůstalo v Mongolsku, chodí tam do školy, bydlí u prarodičů. Není souden nařízeno, že je rodiče nemají ve výchově. Já vím, že když dítě studuje, byť i v zahraničí, je dočasně mimo domácnost a sleva na dani se může uplatnit. Ale co když to dítě vůbec do Čech nepřijede, zůstane v domovské zemi, studuje, rodiče se odstěhují do jiné země, pracují jen tam, někdy mají již trvalý pobyt. Když nechají v zahraničí - to se týká třeba Vietnamců - relativně malé děti, tak ty děti studují třeba 10 let mimo Čechy. Je to takový zamotaný. Ale děkuju za názory. Na finačním úřadu jsou totiž přesně takto rozpolceni. Jeden říká ano, druhý říká ne. Homolková

    • 16. 3. 2010 15:19

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: sleva,bonus na dítě v Mongolsku
      ***
      Takže rodiče jsou zřejmě mongolští občané. Jsou-li našimi rezidenty, mohou nezletilé děti podle mě uplatnit, i když by žily přechodně jinde. U zletilého dítěte by byl trochu problém, přípravu na budoucí povolání by muselo uznat ministerstvo školství.
      Jestliže rodič není u nás daňovým rezidentem, mohl by uplatnit děti jen v daňovém přiznání. To přiznání by možná bylo nejlepším řešením - ať rozhodne finanční úřad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).