Hlavní navigace

Exekuce - kdy začít srážet

• 10 89.235.34.---

17. 3. 2010 10:48

Hezký den všem. Mám dotaz, kdy začít srážet exekuci při nástupu nového zaměstnance. Teď jsem mluvila se zaměstnankyní okresního soudu, která mi sdělila, že začít srážet exekuci novému zaměstnanci bych měla až po doručení exekučního příkazu ze soudu. Já jsem ovšem začala srážet ihned, jakmile k nám zaměstnanec nastoupil - byl to zaměstnanec, který u nás již pracoval, takže jsem mu v podstatě ZL vystavovala sama. Teď jsem to hledala v OSŘ a našla jsem par. 293, kde se píše:
    (1) Změní-li se po nařízení výkonu rozhodnutí plátce mzdy, vztahuje se nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy i na mzdu povinného u nového plátce mzdy.
    (2) Povinnost provádět srážky vzniká novému plátci mzdy již dnem, kdy se od povinného nebo od dosavadního plátce mzdy dozví, že byl soudem nařízen výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy povinného a pro jaké pohledávky; nedozví-li se o těchto okolnostech nový plátce mzdy již dříve, vzniká mu tato povinnost dnem, kdy mu je doručeno usnesení podle § 294 odst. 3. ...
    Já bych podle odst. 2 řekla, že musím začít srážet již na základě zápočtového listu. Ale v par. 294 odst. 3 se píše že:
    Soud tomu, u koho povinný nastoupil nově do práce, doručí do vlastních rukou usnesení, ve kterém ho vyrozumí ... jaké je její pořadí; vyzve ho, aby ode dne, kdy mu bude usnesení podle tohoto odstavce doručeno, ve srážkách ze mzdy povinného pokračoval, a upozorní ho na všechny jeho povinnosti při výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy.
    Podle tohoto par. bych zřejmě měla srážet až od chvíle, kdy dostanu usnesení soudu. Tak nevím, paní ze soudu říkala, že kdyby mi přišla kontrola, tak si budu těžko obhajovat, že srážím, aniž bych měla usnesení soudu. Problém je v tom, že většina exekutorů reaguje na oznámení o nástupu povinného celkem svižně, ale tady v tomhle případě jsem to soudu oznámila v prosinci a do dneška mi žádné usnesení nepřišlo, takže jsem podle soudní úřednice vlastně srážela protiprávně. Jsem z toho jelen :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).