Hlavní navigace

Méně závažné porušování pracovních povinností

  • (neregistrovaný) 83.208.39.---

    30. 8. 2011 22:11

    Dobrý den, chtěla bych poradit:
    Mám dva roky před důchodem a po nových volbách přišlo na úřad nové vedení a začalo se snažit vyhazovat staré zaměstnance, a to postupně. Mi navrhuje, abych šla do předčasného důchodu, že mi dá i nějaké odstupné z fondu a zároveň mi dává písemné upozornění na výpověď pro soustavné méně závažné porušování pracovních povinností (samozřejmě umělé vyvolané, dá mi najednou mnoho práce se šibeničním termínem, a pak hned dostanu písemně, že jsem nesplnila termín, když jsem práci odevzdala v 15 hod. místo ve 12:00 a zároveň všeobecnou výtku, že ne v dobré kvalitě). Za měsíc srpen jsem dostala již druhé písemné upozornění zaměstnavatele na možnost výpovědi včetně odebrání osobního hodnocení. Chtěla bych vysvětlit, co znamená "v době posledních 6 měsíců" pro porušení povinností k vykonávané práci......jestli tomu rozumím správně, tak od prvního písemného upozornění zaměstnavatele musí uplynout 6 měsíců, a pak mi může dát výpověď, pokud takových upozornění v této době dostanu více?.....a pak nevím, jak se mám proti tomu bránit, jestli to vůbec nějak jde. Děkuji za radu a přeji pěkný den J.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2011 7:18

      autorka

      Dobrý den,

      domnívám se, že Váš zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákoníkem práce. Plete si dva pojmy. A to neuspokojivé pracovní výsledky a porušení pracovní kázně. Pokud jste něco nestihla v daném termínu zpracovat (ačkoliv jste se jistě snažila), rozhodně jste tím neporušila pracovní kázeň.

      Zaměstnavatel by Vám mohl dát maximálně výpověď dle § 52 odst. f - nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil.

      Zaměstnavatel by Vám tedy mohl dát výpověď, a to v průběhu 12 měsíců od zmíněného upozornění. Pro platnost výpovědi musí splnit další podmínku, a to nabídnout Vám jinou vhodnou práci. Navíc výpověď pro nesplňování požadavků je možné dát pouze pokud tuto situaci zaměstnavatel sám nezaviní (např. špatná organizace práce ze strany zaměstnavatele, nepřiměřené množství práce a úkolů ...).

      Domnívám se, že v případě výpovědi jsou Vaše šance na žalobu pro její neplatnost poměrně velké. Upozorněte zaměstnavatele, že ve Vašem případě se o porušení pracovní kázně nejedná. Pokud Vám přesto dá výpověď pro soustavné a méně závažné porušení pracovní kázně, rozhodně vyhledejte advokáta.

      Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).