Hlavní navigace

matka v domácnosti - zaměstnání na 4 hod

 • (neregistrovaný) 213.29.62.---

  19. 3. 2010 8:56

  Dobrý den,


  prosím Vás o radu. Přišla se k nám ptát paní na práci, je v domácnosti, měla rodičák do 3 let věku dítěte. Dítěti už byly 3 roky, nyní s ním je doma do 4 let, už bez rodičáku, je vedená u svého zaměstnavatele do 4 let věku dítěte. U nás by pracovala na 4 hodiny denně, úklid a výdej obědů. Na VZP jí řekli, že za ní platí ZP a i když nastoupí k nám, že jí ho nemáme strhávat, že ho budou platit dál. Že když bude mít do 4 hodin denně, že se nemusí odvádět ani SP. Jenže když jí dáme pracovní smlouvu nebo DPČ, tak ZP, SP a daně se odvádět musí. Jak to mám udělat, jakou smlouvu? Do 150 hodin se nevejde, DPP nejde. Musíme odvádět ZP a SP? Má dát u bývalého zaměstnavatele výpověď? Zpátky už jí stejně nevezme. Docela jsem se do toho zamotala. S matkou v domácnosti ještě nemám zkušenosti.

  Děkuji Hanka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2010 10:00

   Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

   Re: matka v domácnosti - zaměstnání na 4
   Nevím, jestli paní dobře porozuměla tomu, co jí říkali na VZP, raději si tam zavolejte sama. Nevztahuje se na ni minimální vyměřovací základ pro ZP podle § 3, odst. 8 c), protože je osobou, "která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně".
   Nemusíte jí srážet ZP do minima, ale jen z dosaženého výdělku.

   U bývalého zaměstnavatele už nemůže být na rodičovské dovolené, ta je jen do tří let věku dítěte. Pravděpodobně tam požádala o neplacené volno. Výpověď dát může, ale nemusí, záleží na tom, dokdy má volno sjednané.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).