Hlavní navigace

Odstoupení od smlouvy

• (neregistrovaný) 77.78.92.---

20. 3. 2010 10:05

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je možnost odstoupit od darovací smlouvy ze strany obdarovaného. Smlouva byla uzavřena před cca 2 lety, kdy příbuzní v 1. a 2. linii ještě darovací daň neplatili... Můj právník mě uvedl v omyl, že já jako prasynovec dárce (dáce byl od mé babičky bratr) jsem SYNOVEC a patřím tak do 2. linie a jako synovec jsem také uveden v darovací smlouvě... A teď mi přišel dopis z FÚ, že mám nechat provést odhad nemovitosti a daň zaplatit, vzhledem k tomu, že patřím do 3. skupiny... Zajímalo by mne, zda lze tuto smlouvu napadnout pro neplatnost, když nejsem synovec nebo jak to řešit... Dárce již zemřel a jediným jeho dědicem je babička.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 3. 2010 10:30

pája

Re: Odstoupení od smlouvy
      Darování proběhlo určitě v souladu se zákonem, problém je jen ohledně daně. Smlouva platí, konejte dle pokynu FÚ.

• 20. 3. 2010 11:46

... (neregistrovaný) 77.78.92.---

V době, kdy mi byla nemovitost darována bych neplatil darovací daň a vzhledem k tomu, že jde o pozemek, dům a lesy bude dnes daň nemalá, nehledě na to, že se musí ještě zaplatit odhad nemovitosti... Právníka jsem se tehdy ptal, zda opravdu patřím do 2. linie, v jiném případě by byl dar napsán na mou matku (neteř darovaného) a neplatilo by se nic... Jde mi o to, zda neexistuje nějaká jiná varianta než odevzat FÚ např. 100.000 na dani, když vlastně za to, co se stalo nemůžu... Zda nelze odstoupit od smlouvy, nemovitost by ze zákona připadla babičce a daň by byla nižší..

• 4. 6. 2010 13:59

Mgr. Ondřej Bultas, advokát (neregistrovaný) 89.176.117.---

dobrý den,

odstoupit od smlouvy je možné jen v případě kdy to umožňuje zákon nebo pokud je tato možnost sjednána ve smlouvě. V podrobnostech odkazuji na svůj článek zabývající se odstoupením od smlouvy

http://www.bultas-advokat.cz/pravni-clanky/odstoupeni-od-smlouvy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).