Hlavní navigace

Pozdní registrace k plátcovství DPH

 • (neregistrovaný) 81.19.33.---

  21. 3. 2010 20:24

  Dobrý den,
  jsem student a ŽL mám jako vedlejší činnost. Na začátku ledna jsem poskytl službu do EU, ale nevěděl jsem ještě o novém zákoně, který vydala EU o povinné registraci (do 15 dnů) k plátcovstcí při poskytování služeb do zahraničí. Mám několik otázek.

  1) Hrozí mi nějaké sankce a nebo jen doplatím DPH z faktur vystavených v rámci ČR? (V rámci EU platí daň příjemce služby, pokud jsem to pochopil správně) Jak bych měl nyní správně postupovat?

  2) Můžu jako student zažádat o vrácení zaplacené DPH, budu mít nějaké výhody / úlevy?

  Předem moc děkuji za radu a vaše za odpovědi!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2010 21:00

   v.e.n.d.y.

   Re: Pozdní registrace k plátcovství DPH
   Zákon o DPH
   § 98 Náhrada za neuplatnění daně při nesplnění zákonné registrační povinnosti
   (1) Nesplní-li osoba povinná k dani povinnost se registrovat podle § 95 odst. 1 nebo podle § 95 odst. 2 písm. a), je povinna uhradit správci daně částku ve výši 10 % z celkového souhrnu úplat, které jí náleží za zdanitelné plnění jako náhradu za daň ze zdanitelných plnění, která uskutečnila bez daně, a z hodnoty zboží, které pořídila z jiného členského státu neoprávněně bez daně. Celková částka se počítá od data, kdy se osoba povinná k dani měla stát plátcem, do data, kdy se stala plátcem na základě rozhodnutí správce daně. Náhradu však nelze takto stanovit z úplat za plnění uskutečněná v kalendářních měsících, za které by nebylo možné stanovit daňovou povinnost z důvodu uplynutí lhůty pro vyměření....
   Jako student nemáte žádné výhody v zákoně o DPH, ale můžete si uplatňovat odpočet DPH na vstupu, tj,. ze všeho, co pro své podnikání nakoupíte od plátců DPH.

  • 21. 3. 2010 22:13

   mattlock (neregistrovaný) 81.19.33.---

   Re: Pozdní registrace k plátcovství DPH
   Děkuji Vám moc za odpověď, pokud tomu tedy správně rozumím, ze všech uplynulých plateb zaplatím jen 10%, nikoliv zpětně celýách 20%, je to tak?

   Co se týká toho odpočtu DPH na vstupu, tak pokud nakoupím potřebné věci pro mé podnikání, zaplatím je klasicky s DPH a až v nějakém čtvrtletním přehledu požádám o jeho vrácení?

   Děkuji Vám moc za pomoc, je to pro mě najednou nějak moc informací, ve kterých zatím nemám moc přehled narozdíl od neplátcovství DPH...

  • 22. 3. 2010 12:10

   v.e.n.d.y.

   Re: Pozdní registrace k plátcovství DPH
   Ano, každé čtvtrletí sečtete zákaldy daně a DPH jak u nakoupených věcí, tak u vyfakturovaných plnění (služeb, zboží) a rozdíl bud doplatíte nebo Vám ho FU vrátí. Chtělo by to bud schopnou účetní, nebo si zákon o DPH dobře nastudovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).