Hlavní navigace

zaúčtování úroku v DE - jak tedy

  • (neregistrovaný) 88.146.209.---

    22. 3. 2010 18:44

    >>>>>>>Jsem OSVČ, mám běžný účet v bance pouze pro potřeby
    >>>>>>>podnikání, vedu DE. Jedná se o úrok ze zůstatku na
    >>>>>>>účtu
    >>>>>>>v hodnotě 50 haléřů až 1 koruna měsíčně. Zapisuji jej
    >>>>>>>v DE jako zdanitelný příjem. Je to nyní špatně? Dříve
    >>>>>>>to tak mohlo být? Můžu s tím mít nějaký problém na Fú
    >>>>>>>? Jak úrok správně zapsat do evidence?
    >>>>>>>Děkuji.
    >>>>>>Zapisuji stejně - jako zdan.příjem. Problém v tom
    >>>>>>nevidím.
    >>>>>
    >>>>> do DE zapisuji jako příjem z kapitálového majetku,
    >>>>>který v DE neovlivní základ daně, ale vedu si ho
    >>>>>zvlášť
    >>>>>a uvádím jako dílčí základ daně z kapitálového
    >>>>>majetku podle §8 zákona do dańového přiznání
    >>>>:-(((( to dle mě BÚ - úrok/příjem nespadá dle
    >>>>instrukcí do kapitál.majetku. Jo, něco jiného by
    >>>>bylo,
    >>>>uložení
    >>>>peněz z podnikání - tak výnos patří do kap.majetku
    >>>>:-)
    >>>
    >>>podle jakých instrukcí se řídíte... navedťe mě...
    >>>i když jsou úroky v dnešní době v nepodstatných
    >>>položkách, pořád jsou to příjmy z kapitálu. Teďsi
    >>>představte
    >>>, kdybych měla na BÚ
    >>>třeba x milionů a peníze v podnikání se pořád točí
    >>>dokola, nemohla bych si dovolit momentálně je někam
    >>>investovat a úroky z tohoto účtu by třeba za 1 rok
    >>>činily
    >>>několik tisíc a já bych je zahrnula do příjmu z
    >>>podnikání. Tím pádem bych musela odvést ZP a SP
    >>
    >>Jde o to: Zapisovat úroky do "ostatní zdanitelné
    >>příjmy" nebo "ostatní nezdanitelné příjmy" ?
    >
    >můžete do ostaních zdan. příjmů s tím, že na konci
    >roku při vyplnění DPFO uvedete do ř. 38 jako dílčí základ
    >aně podle §8

    Program mám MRP Slušovice a zapisuji jako zdanitelné příjmy, v DPFO vypisuju úroky zvlášť do ř. 38 (§8) a stejně pak v DPFO dojde k součtu dílčích základů - úhrn řádků a následně se to projeví v základu daně.
    Myslela jsem si , že úroky jsou zdaněny bankou a že je nemusím zdaňovat já, ale tak to asi není... Nebo mě opravte a jak to má být teda správně(zápis a výpočet).

    • 22. 3. 2010 19:13

      ida (neregistrovaný) 94.74.229.---

      Re: zaúčtování úroku v DE - jak tedy
      >>>>>>>>podnikání, vedu DE. Jedná se o úrok ze zůstatku na
      >>>>>>>>účtu
      >>>>>>>>v hodnotě 50 haléřů až 1 koruna měsíčně. Zapisuji jej
      >>>>>>>>v DE jako zdanitelný příjem. Je to nyní špatně? Dříve
      >>>>>>>>to tak mohlo být? Můžu s tím mít nějaký problém na Fú
      >>>>>>>>? Jak úrok správně zapsat do evidence?
      >>>>>>>>Děkuji.
      >>>>>>>Zapisuji stejně - jako zdan.příjem. Problém v tom
      >>>>>>>nevidím.
      >>>>>>
      >>>>>> do DE zapisuji jako příjem z kapitálového majetku,
      >>>>>>který v DE neovlivní základ daně, ale vedu si ho
      >>>>>>zvlášť
      >>>>>>a uvádím jako dílčí základ daně z kapitálového
      >>>>>>majetku podle §8 zákona do dańového přiznání
      >>>>>:-(((( to dle mě BÚ - úrok/příjem nespadá dle
      >>>>>instrukcí do kapitál.majetku. Jo, něco jiného by
      >>>>>bylo,
      >>>>>uložení
      >>>>>peněz z podnikání - tak výnos patří do kap.majetku
      >>>>>:-)
      >>>>
      Příjmy, v DPFO vypisuju úroky zvlášť do ř. 38 (§8) a
      >stejně pak v DPFO dojde k součtu dílčích základů - úhrn
      >řádků a následně se to projeví v základu daně.
      >Myslela jsem si , že úroky jsou zdaněny bankou a že je
      >nemusím zdaňovat já, ale tak to asi není... Nebo mě
      >opravte a jak to má být teda správně(zápis a výpočet).
      banka pokud zdaňuje úroky na účtě, tak srážku daně uvádí přímo na výpise,
      úroky z běžného podnikatelského účtu musí zdanit majitel účtu( podnikatel), patří do kapitálového majetku, viz §8,písm.g, v DPFO uvádíte správně, je na Vás , jak si to budete vést v DE, právě záleží na programu, jak Vám to umožní(já mám třevba účto a tam mi to umožňuje zapsat hned do kap. maj., s tím, že se to vyloučí z podnikání a uvede se jako dílčí základ daně podle § 8)

    • 22. 3. 2010 19:37

      v.e.n.d.y.

      Re: zaúčtování úroku v DE - jak tedy
      V tom je právě rozdíl mezi podnikatelským a soukromým účtem. Pokud je účet založen soukromou osobou, banka zdaňuje úroky srážkovou daní u zdroje, podnikatelský účet nezdaňuje a musí podnikatel sám...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).