Hlavní navigace

Příjmy z pronájmu

  • (neregistrovaný) 217.66.175.---

    2. 9. 2011 18:37

    Dobrý den,
    Mohla bych poprosit o radu? Loni jste mi odpovídali na níže uvedený dotaz.
    Jelikož jsem si myslela, že odpisy tedy nejdou uplatnit dala jsem výdaje paušálem . Nicméně nyní jsem se dozvěděla, že odpisy uplatnit jdou a majetek nebude v obchodním majetku. Musel by se udělat odhad, který jde udělat tak, že datum na znaleckém posudku je nynější a datum, ke kterému je ocenění bytu zpracováno by bylo před 1.11.2010 (zahájení pronájmu).
    Takže kdybych udělala odhad např.v září, zařadila bych byt do odpisové skup. 5, první rok bych o odpisy přišla (vedeny jen evidenčně),protože jsem uplatnila paušál, kde již jsou odpisy zahrnuty, nicméně dalších 29 let bych je mohla ve výši 3,4% uplatňovat?
    Předpokládám, že částka uhrazená za odhad by byla dan.uznatelná ?
    Jde mi o to, jde to tak udělat a jak přejít na výdaje skutečné z paušálu?
    Vedu dan. evidenci. Zálohy na energie dle pokynu D300 nezahrnuji do příjmu ani výdajů a jsou po skončení roku vyúčtovány ve skutečné výši, tzv. na nulu.
    Jde mi o par. 23 odst.8 upravit o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelým příjmem a zaplacených záloh (smlouva je na rok s prodloužením na další, faktury nevystavuji, splatnost k 20. předchozího měsíce na měsíc následující, nájemce není v prodlení doposud takže toto neřeším?) Mám tento par.chápat kdyby mi na leden 2012 v prosinci 2011 nezaplatil, tak bych dan. základ dle par.9 zvýšila o tento jeden nájem? Anebo když je smlouva na další rok tak o všechny tyto nájmy, ale to je asi blbost. Nicméně je tu kauce, kterou bych na úhradu tohoto nedoplatku použila a tu samozřejmě v okamžiku čerpání danila. Ty zaplacené zálohy (placené dodavatelským firmám) předpokládám, že se mne netýkají, když nejsou zdan.příjmem a tudíž ani výdajem. Zaplacené zálohy na vodu, FO a služby placené SVJ se toho snad také netýkají nebo ano?
    Musela bych tedy podat dodatečné dan. přiznání nejpozději k 31.3.2012 a zvýšit ten dan. základ roku 2010, ale to pouze v případě, že by byl podnájemník v prodlení s platbou jinak to neřeším? Doufám, že jsem to popsala srozumitelně. Prostě postup jak přejít na skutečné výdaje mne zajímá.
    Podám tedy řádné přiznání za rok 2011 k 31.03.2012 a jen uplatním skutečné příjmy (jen nájemné ne zálohy na energie) a skutečné výdaje za rok 2011 včetně odpisů pro druhý rok?
    Mnohokrát děkuji za radu, protože myslím, že přejít na skutečné výdaje by se mi vyplatilo.

    Sluková

    ------------ Původní zpráva ------------
    Od: Poradna Podnikatel.cz <redakce@podnikatel.cz>
    Předmět: Odpověď na téma: Příjmy z pronájmu a vratná kauce
    Datum: 09.3.2011 16:58:56
    ----------------------------------------
    Do tématu, který sledujete byla zaslána odpověď od Jan Molín.

    Můžete si jí prohlédnout na:
    http://poradna.podnikatel.cz/index.php?topic=1759.new;topicseen#new

    Odhlášení z odběru nových odpovědí v tématu provedete pomocí tohoto odkazu:
    https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/4466/

    Text odpovědi je uveden níže:
    Dobrý den, paní Sluková,

    rozdělím odpověď do několika bodů:

    1) Kauce - přijetí kauce není zdanitelným příjmem, nejedná se o platbu za
    užívání pronajímané nemovitosti. Kauce je v zásadě vratná platba (doporučujeme
    prostudovat § 686a občanského zákoníku). Teprve ve zdaňovacím období, ve kterém
    by se ukázalo, že kauce vrácena nebude, tak by částka měla být zahrnuta do
    základu daně.

    2) Odpisy - ano, uběhlo-li mezi pořízením majetku a zahájením  pronájmu více než
    5 let, odpisovat majetek lze, ale z ceny určené znaleckým posudkem. Rovněž
    platí, že posudek musí být datován nejpozději ke dni zahájení pronájmu, jak
    vyplývá z § 29 odst. 1 písm. d), věta poslední zákona o daních z příjmů (ZDPř).

    3) Obchodní majetek - pronajímaný majetek není součástí obchodního majetku ve
    smyslu § 4 odst. 4 ZDPř, při případném pronájmu tedy budou zachovány základní
    lhůty pro osvobození uvedené v § 4 odst. 1 ZDPř.

    4) Časové zařazení příjmů - poplatníci vedoucí daňovou evidenci zjednodušeně
    řečeno zdaňují pouze ty příjmy, které v daném roce přijali a jako daňový výdaj
    uplatňují skutečně vydané částky (ať už jde o hotovostní operace nebo příjmy a
    výdaje přes bankovní účet). V daňové evidenci neexistuje (až na výjimky - např.
    leasing) časové rozlišení jako v účetnictví (= nezkoumáme, k jakému období se
    příjem/výdaj logicky vztahuje). Zvláštním případem jsou pouze situace uvedené v
    § 23 ZDPř (dodanění pohledávek v případě přerušení/ukončení podnikání či přechod
    na paušální výdaje atd.). Do roku 2010 tedy zřejmě zahrnete jen ty příjmy, které
    jste skutečně v daném období přijala, obdobně to bude s výdaji.
    Daň z nemovitostí je daňově uznatelný výdaj, ale pozor na případné krácení,
    pokud byla pronajímána jen část nemovitosti.

    5) Paušální výdaj samozřejmě můžete uplatnit, kauce nebude do příjmů zahrnuta -
    viz bod 1.

    6) Pokud jde o "dodaňování pohledávek", není zcela jasné, co máte na mysli.
    Pokud se nejedná o případy uvedené v § 23 ZDPř, nebudete nic "dodaňovat". Viz
    bod 4).

    S přátelským pozdravem

    Může být zasláno více příspěvků, ale neobdržíte již další upozornění emailem
    dokud si některé z nich neprohlédnete.

    S pozdravem,
    tým Poradna Podnikatel.cz.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2011 11:57

      autorka

      Dobrý den,

      uvedený dotaz svým rozsahem překračuje možnosti odpovědi v redakčním fóru. Daňovou poradnu, kde našim čtenářům odpovídal daňový poradce v současné době neprovozujeme.

      Doporučovala bych Vám obrátit se na účetní či daňové poradce.

      Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).