Hlavní navigace

Fiktivní úhrada??

 • (neregistrovaný) 158.196.175.---

  31. 3. 2010 7:55

  Dobrý den,

  potřebovala bych se poradit. Můj známý zaměstnanec a kromě toho má jako vedlejší činnost tesařství (na přivýdělek). V roce 2005 udělal střechu jedné soukromé osobě, která mu ale zaplatila jen zčásti a vznikla pohledávka 40 000 Kč. Vypadalo to, že dotyčný zaplatí později, ale bohužel. Porada s právníkem dopadla tak, že v případě soudu by tesař vyhrál, vše má řádně podloženo. Nicméně, dlužník má postižené dítě a soud by pro jeho rodinu byl likvidační. Z toho důvodu se tesař (a taky proto, že se dobře zná s jeho rodiči) rozhodl peníze nevymáhat.

  Ale tesař je od letoška důchodce a je prognóza, že do dvou tří let skončí s tesařstvím zcela. Nicméně dodanění pohledávky v plné výši by mu způsobilo značné komplikace. Proto se chci zeptat, když přijme v nadcházejících letech fiktivní částečné úhrady té pohledávky a tím si rozloží svoji daňovou povinnost, jak moc je z právního pohledu špatné?

  Omlouvám se za svoji zřejmě naivní otázku, ale opravdu by mě zajímala odpověď. Děkuji, Petra.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2010 13:27

   MirkaP. (neregistrovaný) 213.226.241.---

   Re: Fiktivní úhrada??
   taky bych to tak udělala, pokud bych se rozhodla to celé zdanit. A nebo bych udělala dobropis na tu nezaplacenou částku, on svým rozhodnutím nechtít to po dlužníkovi mu tak defakto poskytl slevu ... takže dobropis, zápočet a konec, žádné daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).