Hlavní navigace

Opr.pol.k pohledávkám

  • (neregistrovaný) 82.114.219.---

    3. 4. 2010 16:34

    Mám faktury po splatnosti ve výši 178 tis(nelze pro výši §8c) a s odběratelem je pouze ústní dohoda o způsobu splácení, kterou sice zatím dodržuje, ale .... k 31.12. 09 jsou 3 fa 7 měs po spl. a 2fa 6 měs. Tudíž mohu tvořit ve výši 20% zák.opravnou položku. Když to zaplatí, tak pouze rozpustím v 2010? nemá to jiné následky? Zatím co jsem nastudovala (zde i jinde) spíše následky by mělo, kdybych opravné pol. neměla a oni nezplatili. A co když je nevytvořím za 2009 - můžu začít tvořit za 2010 a nepřijdu o těch 20%, na které bych měla nárok v 2009? jen se mi to o rok posune? no jo, ale teď když počítám - po 20% je to na 5 let, to by se mi promlčelo, takže to znamená, že pak bych je musela dát k soudu, resp. v rozumné době, abych to nepromlčela ... chápu to dobře? jsem v této oblasti naprostý začátečník. Kam zaúčtovat, jak rozpustit, to vím, ale jak správně vytvořit tápu. Děkuji znalým za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 4. 2010 11:29

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Opr.pol.k pohledávkám
      OP zrušíte při úhradě. Pokud by pohledávka byla uhrazena částečně, pak k rozvahovému dni musíte upravit OP tak, aby její zůstatek nebyl vyšší jak 20 % neuhrazené pohledávky.
      Příklad:
      1) poskytnuté služby ve výši 250000,00 Kč
      odpočet zálohy - 200000,00 Kč
      pohledávka k úhradě 50000,00 Kč
      - k pohledávce nelze tvořit OP (pokud není řešeno soudně), jelikož hodnota pohledávky při vzniku byla vyšší než 200000,00 Kč (250000,00).
      2) Pohledávka ve výši 100000,00 (hodnota při jejím vzniku)
      splatná 30.6.2009
      - nelze tvořit OP, jelikož od data splatnosti k rozvahovému dni není delší jak 6 měsíců (lhůta se počítá od následujícího dne a tedy od 1.7.-31.12.není více jak 6 měsíců).
      3) Pohledávka dle bodu 2) splatná 15.6.2009
      - lze vytvořit OP v r. 2009 ve výši 20 % = 20000,00 558/391
      - pohledávka splacena v r. 2010 ve výši 60000,00 Kč
      - zrušení OP ve výši 12000,00 391/558
      - OP k 31.12.2010 může být max. 20 % nesplacené pohledávky
      = 20 % ze 40000,00 Kč = 8000,00 Kč.
      - pokud by pohledávka nebyla splacena, pak lze vymáhat soudně, pak by byla zrušena OP dle § 8a/1 a byla by tvořena OP podle § 8a/2.
      Pokud by pohledávka nebyla splácena, je nutno hlídat promlčení pohledávky. Promlčecí lhůta je přerušena např. částečnou úhradou, uznáním dluhu ....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).