Hlavní navigace

Výdaje na auto paušál / paušál za ujeté km.

  • (neregistrovaný) 78.80.36.---

    6. 9. 2011 9:44

    Dobrý den,

    zajímalo by mne, zda je možné, v případě že manželka i já, používáme k podnikání jeden vůz a střídáme se, uplatnit jeden náklady paušálem a druhý paušálem za ujeté km. Pokud by to celý rok souběžně možné nebylo, je možné např. když já uplatním náklady paušálem za km první půl rok a žena ten druhý jen paušálem? děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 9. 2011 7:38

      autorka

      Dobrý den,

      doporučuji nastudovat zákon o daních z příjmů § 24 odst. 2 písm. zt. Mimo jiné se zde píše, že využívá-li k dosažení, zajištění a udržení příjmů silniční motorové vozidlo, které je ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví, více poplatníků, mohou si v úhrnu uplatnit paušální výdaj na dopravu nejvýše 5 000 Kč. A také, že v průběhu zdaňovacího období nelze měnit způsob uplatnění paušálního výdaje na dopravu na způsob uplatnění výdajů podle písmene k) a naopak.

      V roce 2010 byla situace jiná, od roku 2011 přibyla do zákona výše uvedená věta, která omezuje dvojí využití paušálu na jedno auto manželi.

      Dagmar Kučerová 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).