Re: Překážky v práci
nař.vl. říká na nezbytně nutnou dobu
měli byste mít ve vnitřním předp. napsáno, jak budete postupovat
pokud dáte na obvodního lékaře celý den,i když byl i u jiného lékaře?, může se stát, že i ostatní zam-ci začnou zneužívat a budou trávit celé dny u lékaře (což asi nechcete, resp. nechce zam-tel)
Re: Překážky v práci
Domnívám se, že vnitřní předpis, ve kterém by bylo stanoveno, že nárok na zaplacení je např. 2 hodiny, by byl neplatný. Pokud zaměstnavatel nechce platit celý den, nařízení vlády mu dává dostatečný prostor, jak platit skutečnou dobu. Je to ale pracné a výsledný efekt např. zjišťování jestli nebylo možné provést vyšetřní po pracovní době, nebo zda bylo provedeno ve smluvním zařízení, zda toto zařízení je nejblíže a pod. je nulový. Čas a telefony při zjišťování bývá dražší než zaplacená náhrada. Bohužel.
Re: Překážky v práci
Myslím, že na jednoho doktora jsou to max. 4 hodiny, celý den jen v případě, že doktor je v jiném městě než zaměstnání - takhle to tedy funguje u nás...
Re: Překážky v práci
Aha, tak když je to jenom to myšlení, tak to já si taky myslím, že někteří zaměstnanci, když se zaměstnavatel nedokáže bránit, maji tendenci zneužívat propustky k lékaři. Dobrá obrana proti zneužívání je pěkně propracovaný systém odměňování. Určitě ale ne porušování zákonů a vyhlášek.
Re: Překážky v práci
Tak to slyšíte blbosti - NV č. 590/2006 Sb. stanovuje přesně - DOBA NEZBYTNĚ NUTNÁ , čili se může klidně stát, že u lékaře v místě bydliště strávíte víc času než v jiném městě.
A zákoník práce o tom VUBEC nikde nepojednává.
1. Vyšetření nebo ošetření
a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).
Re: Překážky v práci
Přesně tak, ona teorie a vyhláška nebo zákon je věc jedna a praxe věc druhá, proto si myslím, že než se zaměřit na zkoumání zda a kolik proplatit na propustku je daleko lepší stanovit taková pravidla, aby bylo v zájmu zaměstnanců mít těch propustek co nejméně.
Re: Prosím, Pájo, je to v pořádku ?i
A není to trochu v rozporu s § 103 zákoníku práce ?
k) nepoužívat takového způsobu odměňování prací, při kterém jsou zaměstnanci vystaveni zvýšenému nebezpečí újmy na zdraví a jehož použití by vedlo při zvyšování pracovních výsledků k ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců,
Re: není, OIP to patřičně ocení
Ale pájo, určitě by nikdo neměl ve vnitřním předpise nebo směrnici napsáno doslova kdo nebude mít propustky, dostane odměnu. To jste přece nemohl myslet vážně. Sám ze své praxe musíte jistě znát způsoby odměňování zaměstnanců, které je motivují k co nejmenší absenci a přesto nedojde k porušení ZP.
Re: Překážky v práci
Jaká pravidla? Taková o kterých se píše výše. Pozitivní motivace, ale pochopitelně nemůžete napsat, že ten kdo chodí k lékaři často nemá nárok např. na ony uváděné prémie. Musíte víc přemýšlet a stanovit to tak, aby to nebylo v rozporu se zákonem. Přece nechcete, aby vás tady někdo naváděl k obcházení zákoníku práce.
Re: Překážky v práci
Ale já to nepotřebuji, u nás probíhá namátková kontrola a bohatě to stačí, taky rozlišujeme zda jde někdo k lékaři jednou za rok, nebo chodí častěji a podle toho je čas u lékaře proplácen. Mě jen zajímalo, jak to chcete udělat , aby to nebylo v rozporu se zákonem, jak výše uvedeno.
Re: Překážky v práci
Je tam samozřejmě doba nezbytně nutná. Potom se rozlišuje, jestli jdete např. na odběr krve nebo na trhání zubu. Čili i podle razítka na propustce o jakého lékaře šlo. Myslím, že vždycky je lepší vzájemně si vyjít vstříc. Třeba člověku, který má razítko jen z laboratoře na odběr krve a je tam celý den (krev se odebírá max. do 10 hod. ) tak určitě neproplatíme celý den.
Ale jde-li někdo s oteklou tváří trhat zub, tak se jistě na půl hodiny zpět do práce vracet nebude. A věřte, že je si toho vědom, že se oko přimhouřilo a podle toho se chová. Opravdu s tím problémy nemáme i bez nějakých premií, když se k lékaři chodit nebude.
Re: Překážky v práci
Tak že jestli tomu dobře rozumím máte někde stanoven tzv. ceník, kde je napsáno např.doba nezbytně nutná:praktický lékař 4 hodiny, zubař ošetření 2 hodiny, trhání zubu 8 hodina pod.? A od lékařů vydané prohlášení že odebírají krev jenom do 10 hodin?
A jak zhodnotíte zdravotní stav po zákroku a nejen trhání zubu, ale i třeba broušení a pod. jestli se měl vrátit že mu bylo dobře a nebo neměl vrátit bylo mu špatně? Vy prostě dobu nezbytně nutnou posoudíte podle toho, jestli chcete zaplatit vše (podle subjektovního posouzení ošetření ) nebo ne a to možná právě podle toho jak často chodí k lékaři. Ale to už přece také diskriminujete?
Re: Překážky v práci
U Našeho zaměstnavatele to tak stanovené je - jak už jsem psala výše (lékař max.4 hod, lékař mimo město 8 hod.). Nikdy jsem se nad tím nepozastavovala a netrápilo mě to, ale jak teď pročítám shora uvedené nařízení vlády č. 590/2006 Sb., tak koukám, že je to protizákonné to takovýmto zp.řešit.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
6. 4. 2010 6:41
Dobrý den, zaměstnanec mi přinesl propustku od obvodního lékaře na celý den, můžu mu dát náhradu mzdy na celý den, vím že v ten den byl ještě i u jiného lékaře.