Hlavní navigace

DPH - přeprava k vývozu zboží

 • (neregistrovaný)

  7. 4. 2010 14:35

  Dobrý den,
  prosím o radu, zda uvažuji správně...

  Vývoz zboží do třetí země-ovšem vývoz vzorků (do mateřské společnosti). Tedy toto nedávám do přiznání k DPH, protože faktury, které vystavuji jsou bezúplatné-nedávám do účta, jen si vedu evidenci, co jsme poslali. Je to správně?
  Přepravní firma nám fakturuje přepravu vázanou k tomuto zboží. Přeprava související s vývozem by měla být osvobozena od DPH (dle §69), ale firma, která nám to fakturuje je z Německa. Neuvádí na FA žádnou poznámku, že je toto osvobozeno od DPH. Ale DPH neuvádí. A já nevím, zda tuto fakturu na přepravu dát do DPH (samovyměření - pořízení služby z EU) nebo nedávat vůbec do přiznání - a brát to dle § 69. Má s tím někdo zkušenosti? Poradě někdo?

  Předem děkuji.

  Radana

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2010 5:31

   annonym (neregistrovaný)

   Re: DPH - přeprava k vývozu zboží
   Dle § 24 ZDSPH jste povinni daň přiznat a zároveň máte nárok na odpočet daně při splnění obecných podmínek.

  • 9. 4. 2010 19:58

   ucetni007

   Re: DPH - přeprava k vývozu zboží
   Dobrý den,
   bezúplatný vývoz obchodních vzorků do třetí země se skutečně jako vývoz neuvádí, byť na něj celníci vystavují rozhodnutí o propuštění do celního režimu vývoz. Jedná o případ podle § 13/8/c, který stanoví, že se nejedná o dodání zboží.

   Přeprava při dovozu a vývozu je osvobozena od daně, a to jak tuzemský úsek podle § 69, tak i useky mimo tuzemsko, pouze podle platné právní úpravy států EU, kterými se přeprava uskutečňuje. Poskytovatel takové přepravy Vás neuvede do souhrnného hlášení, protože se jedná o poskytnutí osvobozené služby (viz náš § 102/1/d) a Vám nevzniká povinnost přiznat daň na principu reverse-charge, protože § 108 a § 24 se Váží na místo plnění v tuzemsku a zdanitelné - nikoli osvobozené plnění.
   Osvobození pro služby vázané na dovoz a vývoz je dané směrnicí EU o jednotném systému DPH v Evropě a ČS jsou povinny promítnout její účinky do svých národních úprav DPH. Není tedy možné osvobozenou službu přechylovat a přiznávat z ní DPH.

  • 14. 4. 2010 9:33

   Radannna (neregistrovaný)

   Re: DPH - přeprava k vývozu zboží
   Děkuji moc za vyčerpávající odpověď.
   Radana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).