Hlavní navigace

§ 69

  • (neregistrovaný) 213.192.46.---

    8. 4. 2010 2:21

    prosím, nemohu nikde najít právo zaměstnance dostat zaplacena všechna školení. Je to povinnost zaměstnavatele, nebo ne?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 4. 2010 5:07

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: § 69
      Nevím. o jaké školení se má jednat.
      Proškolení před nástupem do zaměstnání:
      Podle § 31 zákoníku práce platí, že před uzavřením pracovní smlouvy je ZP je povinen zaměstnavatel seznámit fyzickou osobu s právy a povinnostmi, které by pro ni z pracovní smlouvy vyplývají a s pracovními podmínkami a podmínkami, za nichž má práci konat.
      To znamená, že zaměstnanec by měl být ještě před nástupem do práce řádně seznámen s pracovním řádem platným u zaměstnavatele a s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jež musí při své práci dodržovat. Zaměstnanec musí být také řádně seznámen s kolektivní smlouvou a s vnitřními předpisy.

      Prohlubování nebo zvyšování kvalifikace během zaměstnání:
      Zákoník práce v § 230 stanoví, že prohlubováním kvalifikace se rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce; za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržování a obnovování.
      Zaměstnanec je povinen prohlubovat si svoji kvalifikaci k výkonu sjednané práce.
      Zaměstnavatel je oprávněn uložit zaměstnanci účast na školení a studiu, nebo jiných formách přípravy k prohloubení jeho kvalifikace, popřípadě na zaměstnanci požadovat, aby prohlubování kvalifikace absolvoval i u jiné právnické nebo fyzické osoby. Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. Náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace hradí zaměstnavatel.

      Dobrovolná účast na školení z rozhodnutí zaměstnance:
      Zákon nestanoví povinnost zaměstnavatele hradit takové zvyšování kvalifikace. Povinnost zaměstnavatele je pouze v tom případě, že účast zaměstnance na školení požaduje a účast na takovém školení se považuje za výkon práce.

    • 8. 4. 2010 11:16

      danule (neregistrovaný) 213.192.46.---

      Re: § 69
      děkuji, to je přesně ono, co jsem potřebovala vědět. Zaměstnavatel mi neuhradil žádnou účast na poradách ani na školení za celou dobu výkonu zaměstnání. Mohu tedy požadovat doplacení mzdy za tyto hodiny navíc, že?

    • 8. 4. 2010 12:14

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: § 69
      Pokud vás vyslal na školení, pak po dobu školení jde o výkon práce se všemi platovými důsledky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).