Hlavní navigace

Snížení účtu -zisk společnosti

  • (neregistrovaný) 90.179.176.---

    9. 4. 2010 7:00

    Máme vykázaný zisk společnosti cca 1,7 mil. Jakým způsobem jde snížit tento účet, jsem jedinou majitelkou. Vyplácet zisk si nechci, jelikož potřebuju investovat do oprav firmy. A peníze si nemůžu dovolit vybrat. Je mi jasné, že kdybych je vybrala, musím zaplatit 15% daň a dále investovat, ale jak to jde bez těch 15% , dá se nějak přeúčtovat, aby mi ten zisk zmizel z účetnictví?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 4. 2010 12:44

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Snížení účtu -zisk společnosti
      Zadržet zisk ve společnosti lze následovně:
      1) Zvýšení základního kapitálu (ZK),
      2) Úhrada ztráty minulých let,
      3) Příděl do statutárních nebo ostatních fondů,
      4) Převod na nerozdělený zisk minulých let.
      Pro vás by přicházel v úvahu postup dle 1).
      Podle § 36 zvýšení ZK ze zisku není považováno za dividendový příjem a nepodléhá tak zdanění srážkovou daní. Ke zdanění by došlo až v případě následného snížení ZK s výplatou společníkům.
      Realizace zvýšení ZK z vlastních zdrojů společnosti (tj. ze zisku) je vázána na splnění čtyř podmínek:
      1. Vlastní kapitál ≥ Základní kapitál (zapsaný i nezapsaný) + Zákonné (povinné) rezervní fondy
      – neboli v účetním vyjádření podle dotčených účtů: (41x + 42x + 431) ł (411 + 419) + (421)
      2. Maximální zvýšení ZK = Vlastní kapitál – ZK – Vázaný RF – Povinný příděl do RF
      3. Účetní závěrka, na jejímž podkladě má ke zvýšení ZK ze zisku dojít, nesmí být starší než 6 měsíců,
      – vztaženo ke dni, kdy o zvýšení ZK rozhoduje valná hromada.
      4. A tato účetní závěrka musí být ověřena auditorem bez výhrad,
      – a to i v případě, že dotyčná společnost povinnému auditu účetní závěrky vůbec nepodléhá!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).