Hlavní navigace

Okamzite zruseni prac. pomeru dle § 56

 • (neregistrovaný)

  11. 4. 2010 16:43

  1) Zamestnavatel zcela prokazatelně nevyplácel zaměstnanci v období od 1.1.2009 do 31.10.2009 (tj. celkem za 10 měsíců jdoucích po sobě) mzdu za vykonanou práci dle platného mzdového výměru, který je nedílnou součástí pracovní smlouvy. Zaměstnavatel svým jednáním opakovaně způsobil nikoliv zanedbatelnou finanční újmu dotčenému zaměstnanci, protože vyplácel nižší mzdu, než zaměstnanci za odvedenou práci náležela dle mzdového výměru. Ze strany zaměstnavatele nebyly v průběhu času učiněny jakékoliv úkony, jež by vedly k narovnání stavu.

  2) Za další, zaměstnavatel z neznámých důvodů neplnil svou povinnost uvedenou v ustanovení § 142, odst. (4), Zákoníku práce. Kontinuální neplnění zákonné povinnosti zaměstnavatele (tj. vydat zaměstnanci písemný doklad) je doložitelné svědectvím osoby, která byla u zaměstnavatele taktéž v pracovním poměru, je k dispozici její písemné prohlášení. Svou zákonnou povinnost zaměstnavatel splnil až posléze, když byl k tomuto kroku vyzván zaměstnancem písemnou výzvou ze dne 6. 4. 2010, kterou téhož dne zaměstnavatel i převzal. Na podkladě této výzvy zaměstnanec prostřednictvím zásilky pošty ze dne 7. 4. 2010 poprvé obdržel písemné doklady (přesněji výplatní pásky) od zaměstnavatele, na jejichž základě dospěl zpětně ke zjištění, že mu zaměstnavatel nevyplácel v období měsíců 01-2009 až 10-2009 mzdu na základě platného mzdového výměru, ale mzdu nižší. Zaměstnanec se tedy před datem 7. 4. 2010 žádným způsobem dovědět, že mu zaměstnavatel dluží část mzdy.

  Dle mé úvahy je mozno postupovat ze strany zaměstnance podle ustanovení § 56, odst. (b), Zákoníku práce, a tedy, pracovní poměr zrušit okamžitě. Rozhodným dnem, kdy se zaměstnanec o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, je datum 7. 4. 2010.

  Předem děkuji za Vaše reakce, resp. náměty, jak postupovat.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 4. 2010 9:32

   Kara (neregistrovaný)

   Re: okamzite zruseni prac. pomeru dle §
   Nevím nevím. 1) mzdový výměr většinou nebývá "nedílnou součástí pracovní smlouvy". Toto slovní spojení odporuje významu "mzdový výměr". Mzdovým výměrem zaměstnavatel sám výši mzdy stanoví. Nicméně je fakt, že změnu je povinen oznámi zaměstnanci dopředu před započetím práce.
   2) Zaměstnanec si pro výplatní pásky tak dlouho nechodil nebo mu je zaměstnavatel přímo odmítal vydávat?
   3) I když výplatní pásky neměl, tak čistou mzdu přece dostal. Z ní přece poznal, že výpočet nesouhlasí s hrubou mzdou, kterou měl podle výměru dostat.

  • 12. 4. 2010 22:21

   ragstone (neregistrovaný)

   Re: okamzite zruseni prac. pomeru dle §
   Mzdovy vymer je opravdu nedilnou soucasti prac. smlouvy, cili jeho zmena je mozna jen dohodou obou stran. Problem je v tom, ze ackoliv byl prac. vymer v roce 2008 na hrubou mzdu (cili za rok 2008 je spocitana korektne dle vymeru), tak v roce 2009 doslo ke zmene predpisu pro vypocet. Nicmene, zamestnavatel zcela vedome ciloval cistou mzdu do stejne vyse jako v roce 2008, a aby toho dosahnul, tak ponizil mzdu hrubou, cili, vedome zamestnanci snizoval mzdu po dobu 10 mesicu zamestnani. Svou chybu objevil az v 11/2009, kdyz mzdovy vymer upravil na mzdu cistou, ale zamestnanci dluznou mzdu neuhradil. Zamestnanec prece nema povinnost studovat zmeny mzdovych predpisu.

  • 12. 4. 2010 10:25

   pája

   Re: okamzite zruseni prac. pomeru dle §
   úsměvné, zaměstnanec netuší, že dostává méně, než bylo sjednáno(MV nedílnou součástí PS), netuší, že nedostává výpl. pásky za rok 2009 a vyzve zam-tele v dubnu 2010 o jejich zaslání?!
   Co s tím dělat? Já bych ho poslal na vyšetření, protože nemůže být svéprávný. Rozhodný den 7.4.2010 - to tedy sedí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).