Hlavní navigace

Účtování postoupené pohledávky

  • (neregistrovaný) 80.188.207.---

    16. 4. 2010 13:13

    Dobrý den,
    jak zaúčtuji postoupení pohledávky, jsem v pozici postupníka. Pohledávka v hodnotě 201.500,- Kč byla postoupená za 190.000,- Kč. Postupiteli jsme zaplatili 190.000,- Kč, od dlužníka přišlo 190.000,- Kč.
    Prosím opravte mě, pokud je to špatně:
    nabytí pohledávky 315/325 190.000,-
    (v podrozvaze 75x/79x 201.500,-)
    úhrada postupiteli 325/221 190.000,-
    úhrada od dlužníka 221/315 190.000,-
    (vyřazení z podrozvahy 79x/75x 201.500,-)
    Děkuji M.K.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 4. 2010 16:05

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Účtování postoupené pohledávky
      Ano, je to správně. Jen se zeptám, proč dlužník zaplatil jenom 190000,00, když pohledávka je na 201500,00?

    • 22. 4. 2010 13:24

      M.K. (neregistrovaný) 80.188.207.---

      Re: Účtování postoupené pohledávky
      Děkuji. Dlužník je tzv. "spřízněná" firma...
      Při úhradě od dlužníka se tedy nebude účtovat náklad a výnos:
      315 / 646 190.000,-
      546 / 315 190.000,-
      A jak účtovat v případě, když by dlužník zaplatil 201.500,- ?

    • 22. 4. 2010 16:27

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Účtování postoupené pohledávky
      Na výnosové a nákladové účty účtuje postupitel (tedy ten, kdo postupuje). Postupník účtuje pouze na účty pohledávek a závazků.
      Pokud by uhradil dlužník 201500,00 Kč, pak rozdíl ve výši 11500,00
      na účet 64x.

    • 18. 8. 2011 16:53

      L. (neregistrovaný) 217.195.163.---

      Re: Účtování postoupené pohledávky
      Prosím, mohu se zeptat, zda tento rozdíl účtovaný na 64x bude podléhat DPH, resp. zda se objeví v nějakém řádku přiznání k DPH? Mám tu totiž situaci, že jsme také v roli postupníka a koupili jsme úvěr i s příslušenstvím za nižší cenu, než je nominál, a řeším, zda se na toto po zaplacení dlužníkem nebude vztahovat osvobození dle §54 nebo se §54 týká jen subjektů, které úvěr skutečně poskytnou. (ne těch, kteří pohledávku koupí)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).