Hlavní navigace

Autorství vs. Živnost

  • (neregistrovaný)

    14. 9. 2011 15:42

    Dobrý den redakce,

    doufám, že moje nestručné otázky zbytečně nezahltí Vaše fórum a budou prospěšné i pro ostatní.

    Živím se jako autor (OSVČ bez živnosti) v oboru ilustrace. Přemýšlím o pořízení ŽL. Byl bych rád, kdybyste mi zodpověděli otázky, díky kterým se rozhodnu zda na živnost přestoupit:

    1) V případě, že si udělám ŽL na grafické a kresličské práce, mohu zároveň pracovat a prodávat některé věci na základě autorského zákona? Tedy na konkrétní zakázky vystavit fakturu a na jiné zakázky (spíše umělecká díla, která považuji výhradně za autorské dílo s náležitými právy) sepsat licenční smlouvu/smlouvu o dílo?

    2) Lze zákazníkovi vystavit fakturu, pokud ji požaduje + k tomu zároveň sepsat licenční smlouvu, pokud je třeba vzhledem k charakteru díla?

    3) Je třeba mít na prodej reprodukcí autorských děl (tisků) nějakou zvláštní živnost nebo se toto dá provozovat na základě volné živnosti pro grafické a kresličské práce?

    4) Pokud budu přijímat platby za autorská díla (tisky) od třetí strany (společnost, která prostřednictvím webu prodává umělecké tisky) ze zahraničí a to platbou přes PayPal, vzniká mi povinnost toto danit a stát se plátcem DPH?

    Budu rád za zodpovězení mých dotazů, moc mi to pomůže. Děkuji mnohokrát.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 9. 2011 19:49

      bez přezdívky

      Dobrý den,
      k Vaší první otázce - ano, jedno druhé nevylučuje, můžete něco dělat na živnostenské oprávnění, jiné věci na smlouvu;
      ano, fakturovat můžete, i když pracujete ve svobodném povolání jako autor bez živnostenského oprávnění;
      další věci ještě ověřím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).