Hlavní navigace

Jak vyřešit refundaci ?

 • (neregistrovaný) 82.202.91.---

  4. 5. 2010 9:00

  Dobrý den, prosím poraďte. Náš zaměstanec se zúčastnil školení požární ochrany s tím, že si můžeme u obecního úřadu ten den požádat o uhrazení (refundaci) mzdy. Jak ale se to vůbec řeší, musíme zřejmě mzdu (hrubou + SP + ZP) nafakturovat OÚ, a to bude i s DPH ?
  Ještě jsem se s tímto nesetkala, nevím ani jak tento případ pak zaúčtovat. Děkuji za každou radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 5. 2010 9:09

   xy5

   Re: Jak vyřešit refundaci ?
   ten den zaplatíte zam-ci průměrem
   tuto částku, kterou má ve mzdě, budete fakturovat obci + vypočítáte/vyfakturujete z této částky SP za zam-tele + ZP za zam-tele
   DPH účtovat nebudete

  • 4. 5. 2010 9:10

   anka (neregistrovaný) 193.165.167.---

   Re: Jak vyřešit refundaci ?
   BEZ DPH
   Refundace mzdy za školení hasičů
   15.4.2010 , Ing. Růžena Klímová
   Jak postupovat při refundaci mzdy zaměstnance, který se účastnil školení dobrovolných hasičů?

   Dotaz:
   Jak postupovat při refundaci mzdy zaměstnance, který byl uvolněn zaměstnavatelem na 14denní na školení dobrovolných hasičů? S obcí, kterou zaměstnanec jako hasič zastupuje, nemáme sjednanou smlouvu.

   Odpověď:

   Zaměstnavatel je povinen uvolnit zaměstnance, pokud vykonává činnost dobrovolného hasiče, v době povinného školení dobrovolných hasičů. Jedná se o překážku v práci z důvodu obecného zájmu podle § 200 zákoníku práce.

   Podle ustanovení odst. 4 § 206 zákoníku práce je právnická nebo fyzická osoba, pro kterou byl zaměstnanec činný, popřípadě z jejíhož podnětu byl uvolněn, povinna uhradit zaměstnavateli, u něhož byl zaměstnanec v době uvolnění v pracovním poměru, náhradu mzdy nebo platu, která byla zaměstnanci poskytnuta, pokud se s touto právnickou nebo fyzickou osobou nedohodl na upuštění od úhrady.

   Ačkoliv zaměstnavatel nemá s obcí uzavřenou smlouvu o refundaci mzdy, vyplývá povinnost obce uhradit vyplacenou náhradu mzdy zaměstnavateli, který zaměstnance musel uvolnit, přímo z ustanovení odst. 4 § 206 zákoníku práce.

   I s ohledem na evidenční list důchodového pojištění za rok 2010, kde by případné neplacené volno měnilo příjem zaměstnance, doporučujeme vyplatit zaměstnanci náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku a vystavit pro obec daňový doklad, v němž bude vyčíslen celkový náklad organizace, tedy včetně pojistného, které je povinen zaplatit zaměstnavatel za zaměstnance.

  • 4. 5. 2010 9:16

   M. J. (neregistrovaný) 82.202.91.---

   Re: Jak vyřešit refundaci ?
   Moc vám děkuji za odpovědi, takže faktura bez DPH, a můžu se ještě zeptat na účtování v podvojném účetnictví té refundované mzdy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).