Re: slovenské či české IČ
řekla bych, že tato povinnost vzniká jen v případě poskytnutí služby dle § 9/1 - stává se plátcem dnem poskytnutí těchto
služeb - odkazuji na § 94/11
ale pokud se týká služeb souvisejících s § 10 , tam si myslím, že tato povinnost nevzniká.
Re: slovenské či české IČ
Ráda bych vstoupila do vaší diskuze ohledně odvodu a uplatnění DPH. Nezdá se mi odvod a uplatnění DPH, pokud není OSVČ registrovaná ve své zemi k DPH.
podle §108 je povinen přiznat daň plátce kterému je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku §10 osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku.
Osoba neusazená v tuzemsku se rozumí zahraniční osoba povinná k daní,nebo osoba registrovaná v jiném členském státě.
Jak jsem pochopila tento §,tak firma,která je ze Slovenska,nemá zde provozovnu a není registrovaná k dani na Slovensku tak u těchto plnění nepřiznáním/neuplatňuji naše DPH.
Snad je to tak správně?
Re: slovenské či české IČ
Vzhledem k tomu, že původní dotaz se nezmiňuje o DPH, ale o ŽÚ, domnívám se, že směřoval k otázce tzv. "přeshraničního poskytování služeb".
Pokud Slovák poskytuje svoje služby i na Slovensku a není v ČR usazen, může poskytovat své služby i v ČR (i kdekoli jinde v EU), ale ne jenom v ČR, ani nijak pravidelně. Pojištění si platí na Slovensku. Pokud poskytuje služby osobě povinné k dani (firmě nebo živnostníkovi), stává se plátcem DPH on i příjemce služby a jsou povinni se každý ve svém státě registrovat k plátcovství DPH.
Druhá forma poskytování takových služeb je "formou usazení", kdy pobývá především v ČR a podniká především v ČR, potom se musí podrobit našemu živnostenskému zákonu a platit daně a pojištění v ČR. (více zákon 222/2009)
Hezký den
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
20. 5. 2010 15:03
Prosím o radu,
neví někdo. jak je to v případě slovenského podnikatele FO, který má slovenské IČ a provádí stavební práce v ČR. Je povinen se registrovat na ŽÚ v ČR. Byť by šlo pouze o jednu zakázku v ČR?
Děkuji